Gayrettepe-3. Havalimanı metro hattı rekor sürede bitecek

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Gayrettepe-3. Havalimanı metro hattının yapım süresi olarak rekor bir sürede bitirmek istediklerini söyledi

Gayrettepe-3. Havalimanı metro hattı rekor sürede bitecek

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Gayrettepe-3.  Havalimanı metro hattının yapım süresi olarak rekor bir sürede bitirmek istediklerini söyledi. 

Rekor sürede bitirmek istiyoruz

Arslan, Üçüncü Havalimanı'nın yüzde 27'sinin tamamlandığını ve bir basın mensubunun Gayrettepe-3. Havalimanı metro hattının ne zaman ihaleye çıkacağını ve yapımına başlanacağını sorması üzerine uygulama projelerinin bittiğini, 15 güne kadar netleşmiş olacağını ve ihaleye çıkılacağını söyledi. Arslan, ''Yapım süresi olarak da rekor sürede bitirmek istiyoruz.'' dedi. 

Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir ise yaptığı bilgilendirme konuşmasında, havalimanını en hızlı şekilde çalışarak taahhüt ettikleri tarihte bitirmeyi amaçladıklarını söyledi. Özdemir, ''Havalimanının ilk etabı için şu ana kadar 2 milyar avro kaynak harcadık. Bu da işin yüzde 27’sine denk gelmektedir.” dedi.

66 kilometre uzunlukta olacak Gayrettepe-3. Havalimanı metrosu hattı, Gayrettepe 3. Havalimanı yönünde yaklaşık 33 kilometre, 3. Havalimanı Halkalı yönünde ise 33 kilometre olarak planlandı. Metro hattının tamamlanması ile birlikte Kent merkezi ve 3. Havalimanı arasında seyahat süresi 30 dakika olacak. 

3. Havalimanı metro hattı durakları 

1. Gayrettepe
2. Kağıthane
3. Kemerburgaz
4. Göktürk
5. İhsaniye
6. 3. Havalimanı 2
7. 3. Havalimanı 1
8. Arnavutköy 1
9. Arnavutköy 2
10. Kayaşehir Metrokent
11. Olimpiyatköy
12. Halkalı Stadı
13. Halkalı