Gayrimenkul alıcısının masrafı tapu harcı indirimiyle azalacak

İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık, tapu harcı indiriminin konut yatırımcısının yükünü azaltarak, sektörün önünü açacağını söyledi

Gayrimenkul alıcısının masrafı tapu harcı indirimiyle azalacak

Türk ekonomisinin lokomotifi olan gayrimenkul sektörüne Hükümet yetkililerinden gelen bu destek motivasyonumuzu yükseltti. 30 Eylül’e kadar geçerli olacak bu uygulamayla tapu harçları yüzde 4’ten yüzde 3’e indirildi. Daha önce yüzde 0.94 olan ve tapu işlemlerinde tahsil edilen damga vergisi de sıfırlandı.

Sektörün önü açılacak

Tapu harcı indiriminin konut alıcısı için önemli kolaylıklar sunacağını söyleyen İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık: "Gayrimenkul sahibi olmak isteyenler için bu yasa büyük bir fırsat olurken, biz üreticiler için de önemli bir karar oldu. Böylelikle hem konut satışları artacak hem de ülke ekonomisi kazanmış olacak." dedi.

Gayrimenkul sektörüne yönelik yapılan düzenlemeler sayesinde sektörün 2017'yi rekor bir satışla tamamlamasının mümkün olacağına da dikkat çeken Çulhalık:

"Devletimizin yaptığı bu düzenlemeyle hem müteahhitin hem de konut alıcılarının masrafları azalacak. Sektörün önü iyice açılmış olacak. Tapu harçlarındaki bu indirimle ev sahibi olmak isteyen vatandaşın eli güçlenecek ve konut alım kararı hız kazanacak." ifadelerini kullandı.