Gayrimenkul’e 1400 eleman aranıyor

Gayrimenkul sektöründe eleman ihtiyacı hızla artıyor. Yenibiris.com verilerine göre iş ilanlarında yüzde 110 artış var

Gayrimenkul’e 1400 eleman aranıyor

29 Haziran 2012 / emlakwebtv

Nitelikli konut projelerinde son 5 yılda görülen artışa bağlı olarak gayrimenkul sektörüne talep de artıyor. Gayrimenkul sektöründe, yapı-inşaat sektörü de dahil olmak üzere 1 milyon 910 bin kişiye istihdam sağlanıyor. 2012’de yüzde 6-7 oranında büyümesi beklenen sektörde iş ilanları ve aynı zamanda başvurular ciddi oranda arttı. İlanlar son 6 ayda yüzde 110 oranında artarken, başvurulardaki artış yüzde 257 oldu.
Yenibiris.com verilerine göre sektörde şu dönemde 1400 eleman aranıyor. Gayrimenkul sektöründe de, üst düzey yönetici, mimar ve mühendislerden oluşan taraf ile işçi kesimi arasında köprü görevi yapacak teknik ekip sıkıntısı yaşanıyor.

En çok açık, satış danışmanlarında
Sektörde en çok gayrimenkul satış danışmanına ihtiyaç duyuluyor. Bu kişilerde aranan başlıca kriterler ise insan ilişkilerini doğru kurabilmek ve bunu ilerletebilmek, teknolojiyi sevmek, kurumsal yapıya bürünebilmek, dış görünüşüne önem vermek  ve ekip çalışmasına uyumlu olmak. Satış danışmanlarının en büyük sıkıntısı ise sadece prim sistemiyle çalışmaları. Sektörün uzmanlarına göre ilk 6 ay kendini idare edecek sermayesi olanlar ileride çok yüksek kazanç elde edebiliyor.

Gayrimenkul sektörü istikrarlı ve sürdürülebilir büyüme yakaladı
2011 yılının sonu ve 2012’nin ilk 3 ayında, kentsel dönüşüm alanları, Mütekabiliyet Yasası ve 2B Kanunu, sektörün ana başlıklarını oluşturdu. Yeni yasaların uygulanması sonucunda kentsel dönüşüm, depreme karşı güçlendirme çalışmaları ve yeni kurulan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yapacağı uygulamaların sektörü daha da hareketlendirmesi bekleniyor.
2011’i istihdam açısından iyi geçiren sektör 2012’ye hızlı başladı. Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Işık Gökkaya, Yenibiriş Dünyası’na yaptığı açıklamada kriz sonrası yeni dönemde sektörün, uluslararası yatırımcıların gözdesi olarak istikrarlı ve sürdürülebilir bir büyüme yakaladığını söyledi. 2012’nin ilk üç ayında, önceki yıla göre çok daha pozitif bir tablo yaşandığını söyleyen Gökkaya, bu yıl temkinli bir büyüme bekliyor ve yeni yasa ve gelişmelerin beraberinde sektörde, kurumsallaşma arttığı takdirde büyüme ve yabancı yatırımların artacağını sözlerine ekliyor.