Türkiye'de gayrimenkul finansman modelleri sorunlu

ERA Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Can Ekşioğlu, gayrimenkul finansman modellerinin Türkiye'de sağlıklı çalışmadığını söyledi

Türkiye'de gayrimenkul finansman modelleri sorunlu

ERA Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Can Ekşioğlu, Türkiye'de finansman modellerinin etkin bir biçimde çalışmadığını açıkladı. 5. Gayrimenkulde Liderler Zirvesi'nden konuşan Ekşioğlu, sağlıklı bir sistem için gayrimenkul danışmanlık sektörünün büyük önem taşıdığını vurguladı.

Sağlıklı konut finansman modellerinde gayrimenkul danışmanlığının rolü
Türkiye'de konut satışlarının yüzde 70 oranında "sahibinden" olarak gerçekleştiğinin, markalı gayrimenkul danışmanlığının ise sektördeki payının yüzde 5 düzeyinde bulunduğunun altını çizen Ekşioğlu, finansal ürünler kavramının yalnızca emeklilik fonu ve konut kredisi şeklinde düşünülmesinin hatalı olduğunu söyledi. Ekşioğlu:

 

Gayrimenkul finansmanı sağlıklı değil

 

"Yatırım ürünleri, gayrimenkul yatırım fonları da masaya yatırılabilir. Bunları da pazarlayabilmek gerekli. Bunu hane halkına anlatacak olan da yine gayrimenkul danışmanlarıdır. Bu noktada bankalar ile gayrimenkul danışmanlık şirketlerinin ortaklaşa çalışmaları önemli. Tüketiciye etkilerini en yakından ölçebilenler gayrimenkul danışmanlık şirketleridir" dedi.

Kurumsal bir sistem ve gereklilikleri
Etkin bir finansal sistem için "kurumsallaşma" gerektiğini, bunun için de ilk koşulun finansal istikrar olduğunu söyleyen Ekşioğlu: "Ekonomik ve siyasi istikrar olmadıktan, faizler düşmedikten sonra bu sistemlerin sağlıklı yürümesi söz konusu olamaz..." ifadelerini kullandı. 

Emlak yasası sorunları çözer mi?
Konuşmasında Emlak Komisyonculu Yasa Tasarısı'nın önemine de değinen Ekşioğlu, yeni yasanın sektördeki kopuklukları düzelteceğini ve gayrimenkul danışmanlığının Türkiye'de bir meslek haline geleceğini belirtti.