‘GAYRİMENKUL GÜVENLİ BİR YATIRIM’

Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, gayrimenkul sektörünün 2016 yılında büyüme potansiyelinin oldukça yüksek olduğunu açıkladı. Murat Kurum, gayrimenkulün her dönem güvenli bir yatırım olduğunu ve olacağını sözlerine ekledi

‘GAYRİMENKUL GÜVENLİ BİR YATIRIM’

Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) Genel Müdürü Murat Kurum, gayrimenkul sektörünün 2015 yılını değerlendirdi. Murat Kurum, 2015’te seçim gündemli takvim, sektör oyuncularının ve yatırımcıların belirli bir bölümünde bir bekleme süreci içine girilmesine sebep olduğunu söyledi. Murat Kurum, “Bu nedenle hem iş dünyası hem de bireysel yatırım kararlarının alınmasında sınırlı da olsa bir ertelenme döneminin yaşandığını gözlemledik” dedi.

Murat Kurum, “İnşaat sektöründe kurlarda yaşanan hareketliliğin yansıması olarak maliyetlerin artması, kredi faiz oranlarının güncel koşullara bağlı olarak yükselme eğilimi içine girmesi, büyüme oranında yavaşlama sektörü etkileyen en büyük unsurlar olarak karşımıza çıkıyor”açıklamasını yaptı. Buna rağmen gayrimenkul sektörünün, birbirinden farklı ve aynı zamanda uzun vadeli dinamiklere sahip olması sebebiyle, farklı bir trend çizdiğini düşündüğünü de belirtti.

Gayrimenkulün 2015 yılında da gözde yatırım aracı olarak ilgi gördüğünü ve en güvenli liman olduğunu bir kez daha kanıtladığını belirten Kurum, “Tabi ki burada belirleyici unsur, köklü ve aynı zamanda kalitede ve işlerinde yenilikçi, planlı nitelikli projeler geliştiren, doğru zamanda doğru fiyatlandırmayla, marka güvencesi şemsiyesi altında projelerini tüketiciyle başarıyla buluşturan inşaat firmaları oldu. Söz konusu firmaların, bu dönemi oldukça sağlıklı bir şekilde ve beklentiler paralelinde geçirdiğini görmekteyiz” dedi.

2016’da neler olacak?

Murat Kurum, 2016 yılı beklentilerinin küresel anlamda ve yurtiçinde ilk olarak bir normalleşme ve sonrasında olumlu anlamda gelişmelerin yaşanacağı yönünde olduğunu ifade etti. Kurum, “Belirsizliklerin azalması küresel risk iştahını arttıracağı gibi, yurtiçi tarafını değerlendirecek olursak 4 sene boyunca sürecek olan bir seçimsiz döneme girilecek olması ülkemiz adına büyük bir gelişim ve her anlamda atılımın yaşanabileceği, hedeflerin ve planlanan büyük yatırımların hayata geçirilebileceği büyük bir hareket alanı vaat ediyor. Bizim 2016 yılından beklentilerimiz yüksek.”

Kurum, gayrimenkul sektörünün, 2016 yılında da, uzun vadede de büyüme potansiyelinin çok yüksek olduğunu sözlerine ekledi.

2015’i neler belirledi?

2015 yılını bir beklentiler ve geçiş dönemi olarak nitelendiren Murat Kurum, yılın en belirleyici unsurlarını da sıraladı:

*Seçim atmosferi,

*Döviz kurlarında yaşanan oynaklık,

*Faiz oranlarının artması.