‘Gayrimenkul İçin Strateji’

İstanbul’un gayrimenkulde markalaşmasını masaya yatıran GİSP, ‘Gayrimenkul İçin Strateji Toplantıları’nın ilkini gerçekleştirdi

‘Gayrimenkul İçin Strateji’

15 Aralık 2012 / emlakwebtv
Gayrimenkul İçin Strateji Platformu (GİSP), Türk gayrimenkul sektörünü yakından ilgilendiren konuları tartışmaya açacağı ‘Gayrimenkul için Strateji Toplantıları’nın ilkini ‘İstanbul’un Markalaşması’ konu başlığıyla gerçekleştirdi. 13 Aralık’ta düzenlenen toplantıda “İstanbul’un Marka Değerinin Yükseltilmesi” başlıklı panel kapsamında açılış konuşmasını yapan GİSP Başkanı Gürler Ünlü, İstanbul’un olması gereken marka değerinde olmadığını belirterek, bu konuda bir şey yapılması gerektiğini ifade etti. Ünlü, “Bunun en iyi örneğini Bond’un Sky Fall filminde görebiliriz. İstanbul’u öyle bir anlatmışlar ki tozlu ve kirli görünüyor. Oysaki filmin devamında Şanghay’ı ihtişamlı, görkemli ve modern olarak gösteriyorlar” dedi.

İstanbul’un marka değerini bulmak için ajanslara gitmeye gerek olmadığını söyleyen İstanbul Şehir Üniversitesi Yüksek Şehir Planlamacısı Prof.Dr. Murat Güvenç ise “İstanbul nüfusu 1990’larda 7 milyon iken bugün 16 milyon insan demek. Çok köklü bir değişiklik, yenilenme ve yatırımlar var, Marmaray, Yüksek Hızlı Tren gibi yatırımlar yapılıyor fakat İstanbul dönüşemeden büyüyor” diye konuştu.

DTZ Pamir & Soyuer, İstatistik Uzmanı Firuz Soyuer de inşaat firmalarının yatırımcılara göre konut ürettiğini fakat kullanıcı unsurların öne çıkmadığını söyledi. Soyuer, “İstanbul olarak marka olup dünya sermayesini çekmek istiyoruz ama onlara alt yapı oluşturuyor muyuz? Sadece inşaat unsuru olarak değil, sosyal yaşam alanları kültürel olgularda düzenlenmeli. Önce bunları ve altyapılarını oluşturmamız gerekli”  diye konuştu.