Gayrimenkul pazarının güçlü aktörü: Ankara

Coldwell Banker Başkent Brokerı ve genel müdürü Evren Barutçu Ankara'nın kamu sektörünün alım gücünden dolayı önemli bir gayrimenkul piyasası olduğunu söyledi

Gayrimenkul pazarının güçlü aktörü: Ankara

Demografik yapı olarak incelendiğinde Ankara’daki nüfusun Ülkenin en nitelikli nüfusu olduğunun altını çizen Barutçu  “Ankara, kişi başına düşen gelir rakamları, nüfusunun yoğunluğu, niteliği ve özellikle de kamu sektörünün alım gücünden dolayı önemli bir gayrimenkul piyasasıdır. Şehirde yaklaşık 220.000 üniversite öğrencisi ve 400.000’e yakın memur yaşamakta dolayısı ile eğitim-gelir-kültür seviyesi son derece yüksek. Bununla beraber ülkenin başkenti olması sebebiyle çoğunlukla kamu sektörüyle yakından ilişkileri olan enerji, sağlık, inşaat, savunma ve bilişim gibi lokomotif sektörlerin ülke ekonomisinde ciddi payı olduğu bir ekonomiye de sahip.” dedi.

Ankara önemli fırsatlar barındırıyor
Konut anlamında olmasa bile Ticari gayrimenkul açısından Ankara’nın önemli fırsatları barındıran ve kazançlı bir piyasa olduğunu belirten Barutçu özellikle son yıllarda gerek A sınıfı ofis piyasasında gerekse perakende gayrimenkul piyasasında getiri anlamında dünya çapındaki projelerle rahatlıkla yarışabilecek nitelikli arzın olduğunu belirtti. Ankara’nın sağlık yatırımları açısından da önemli fırsatlar barındırdığını belirten Barutçu “Ankara’da şu an özel ve kamu olmak üzere yaklaşık olarak 100’e yakın hastane bulunmakta. Buna ilave olarak Etlik ve Bilkent’te iki ayrı şehir hastanesinin yapımı devam ediyor. Bilkent bölgesinde yapılan hastane 3662, Etlik Bölgesinde yapılan hastane ise 3556 yatak kapasitesine sahip. İnşaatlar bittiğinde Avrupa’nın en büyük iki hastanesi Ankara’da olacak. Bu gelişmeleri Ankara’nın sadece Türkiye’nin değil çevre ülkelerin sağlık başkenti olma yolunda önemli bir fırsat olarak görüyorum. Gerekli tanıtım yapıldığı takdirde bu gelişmeler yabancı ticari gayrimenkul yatırımcısının da Ankara’ya olan iştahını kabartacaktır” dedi. 

MIPIM Ankara'ya çok şey kattı
MIPIM fuarında stand açmanın Ankara’ya yabancı yatırımcıyı çekmek için son derece isabetli bir hamle olduğunu ama bunun tek başına yeterli olmayacağını söyleyen Barutçu “Ankara olarak MIPIM’e katılmak ve stand açmak son derece isabetli bir karar fakat bunu bir başlangıç olarak görmek ve geliştirmek lazım. Diğer şehirlerin yaptığı tanıtımlar incelendiğinde Ankara’nın acil bir şehir maketine ihtiyacı var gibi. İnşallah önümüzdeki yıllarda bu ve benzeri fuarların tamamında Başkent Ankara’mız dev bir maketle ve asgari 500 m2 çadır kurarak kendini tanıtma fırsatı yakalar” dedi.