Gayrimenkul sektörü Eylül'ü bekliyor

Emlak Konut ve GYODER gibi kuruluşların hayata geçirdiği indirim kampanyaları ve bankaların faiz indirim kararı ile birlikte konut piyasası yeniden hareketlenmeye başladı. Sektör gözünü Eylül ayına dikti

Gayrimenkul sektörü Eylül'ü bekliyor

Emlak Konut ve GYODER gibi konut sektörünün önde gelen kuruluşlarının indirim kampanyaları ve bankaların faiz kararlarıyla birlikte konut sektörü yeniden hareketlendi. Sektör temsilcileri ise gözünü, 2016'nın rekor satış yılına dönüşmesi adına büyük önem taşıyan Eylül ayına dikti.

Asıl hareketlilik Eylül ayında yaşanacak
Son dönemde atılan atımların gayrimenkul sektörünü yeni bir döneme sokacağını söyleyen AB Grup Holding Yönetim Kurulu Başkanı Muhsin Bayrak, Emlak Konut kampanyasının 31 Ağustos'ta sona ereceğini buna karşın, 15 Temmuz sonrası travmanın yeni yeni atlatılmaya başlandığını söyledi. Bayrak:

"Bu nedenle bu kampanyanın uzatılması büyük önem arz ediyor. Ekonomik göstergeler konut kredisindeki düşüşün Eylül ayında da devam edeceği yönünde. Bu nedenle inşaat ve gayrimenkul sektörlerinde asıl haraketliliği Eylül ayı itibarı ile hissetmeye başlayacağız” dedi.

Konut stokundaki artış sürüyor
Konutta stok artışının geçen yıl 2014 yılına kıyasla yarı yarıya azaldığını ve 126 bine düştüğünü vurgulayan Bayrak, konut stokundaki artışın ise sürdüğünü belirtti. Bayrak: 

"Son üç yıldaki artış 550 bini aştı. TÜİK verilerine göre belediyeler geçen yıl 871 bin daire için inşaat ruhsatı, 724 bin daire için de yapı kullanma izin belgesi düzenledi. Türkiye genelinde geçen yıl gerçekleşen ilk el konut satışı ise 599 bin düzeyinde gerçekleşti. Bir başka ifadeyle, 724 bin adetlik konut arzına karşılık 599 bin adetlik talep yaratıldı ve aradaki farkı oluşturan 126 bin adet konut, stoka eklenmiş oldu..." ifadelerini kullandı. 

Firma Bilgisi: ab grup holding