Gayrimenkul sektörü yabancıların iştahını kabartıyor

ERA Türkiye Koordinatörü Mustafa Baygan Türk konut sektöründe yaşanan olumlu gelişmelerin yabancı yatırımcıların iştahını kabarttığını söyledi

Gayrimenkul sektörü yabancıların iştahını kabartıyor

ERA Türkiye, 2015’te gayrimenkul sektöründe yabancı yatırımların artacağını düşünüyor. ERA Türkiye Koordinatörü Mustafa Baygan’a göre Türk konut sektöründe yaşanan olumlu gelişmeler yabancı yatırımcıların iştahını kabartıyor.

Yatırımların ilgi odağı Türkiye
Türkiye’de özellikle inşaat, sigorta ve enerji sektörlerinde yaşanan olumlu gelişmelerin yabancı yatırım ilgisiyle sonuçlandığını ifade eden Baygan, 'Özellikle inşaat sektörü yabancıların iştahını kabartıyor. Bu hem Türkiye’ye doğrudan yatırımlar açısından, hem de cari açığın kapanması konusunda ülke ekonomisi için sevindiren gelişmeler. Özellikle inşaat konusunda dünyaya ün salmış bir sektörümüz var. Gayrimenkul danışmanlığı sektörü de buna paralel olarak gelişim ve değişim içerisinde. ERA Türkiye, eğitim ve sürekli destek prensipleriyle sektörde bu değişime öncülük ediyor.' dedi.

Konutta tüm zamanların rekoru kırıldı
Türk gayrimenkul sektöründe balon algısı olmadığını belirten Mustafa Baygan, 'Eylül ayında Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı verilere baktığımızda, konutta tüm zamanların satış rekorunun kırıldığını görüyoruz. 2014’ün Eylül ayında 115 bin 786 adet konut satıldı. Yani konut satışları Eylül’de, 1 yıl öncesine göre yüzde 13,2 oranında artış gösterdib' şeklinde konuştu.

Yabancıya konut satışı
Yabancıya konut satışlarındaki artışın hem gayrimenkul sektörü açısından, hem de Türk ekonomisi açısından sevindirici olduğunu vurgulayan ERA Türkiye Koordinatörü, “Eylül ayında yabancılara gerçekleştirilen konut satışları bin 857 adet ile en yüksek seviyede gerçekleşti. Yabancılara gerçekleştirilen konut satışları geçen yılın aynı ayına göre yüzde 81 arttı. Bu yılın dokuz aylık döneminde yabancılara 13 bin 611 konut satışı yapıldı. Böylelikle yabancılara dokuz aylık döneminde gerçekleştirilen konut satışı 2013 yılında gerçekleştirilen toplam satışları geçmiş oldu. ERA Türkiye, küresel ölçekteki bilgi birikimini ve geniş franchise ağının avantajlarını Türkiye’de yabancıya konut satışlarında ortaya koyuyor” dedi.

Franchise ağı günden güne artıyor
Gayrimenkul danışmanlığı sektöründe bir dünya markası ve Avrupa’nın bir numaralı oyuncusu olarak, 2013 yılında Türkiye pazarına giren ERA Türkiye, nitelikli gayrimenkul danışmanlığı felsefesiyle franchise ağını günden güne büyüttü. Şu anda, Türkiye genelinde 30 ofisle hizmet veren şirket, yılsonunda 40 ofise ulaşmayı hedefliyor. ERA Türkiye Koordinatörü Baygan konuyla ilgili olarak, “ Bizi rakiplerimizden ayıran çok önemli iki özelliğimiz var; Eğitim ve sürekli destek. Biz, franchise ofislerimize yüzde 100 başarı sözü veriyoruz. Bu sözü verirken de, ERA Akademi’nin güçlü kadrosuna ve franchise vizyonumuza güveniyoruz” ifadelerini kullandı.