Gayrimenkul sektörünün 2020 vizyonu

PwC'nin 'Geleceği İnşa Etmek' isimli yeni raporuna göre 2020 yılına kadar gayrimenkul sektörü dünya genelinde önemli bir büyümeye sahne olacak

Gayrimenkul sektörünün 2020 vizyonu

PwC'nin yeni araştırması Gayrimenkul 2020: Geleceği İnşa Etmek (Real Estate 2020:Building the future) raporuna göre, gelişmekte olan pazarlar başta olmak üzere hızlı şehirleşme ve demografik değişimle birlikte 2020 yılına kadar gayrimenkul sektörü dünya genelinde önemli bir büyümeye sahne olacak. Sektördeki fırsatlar arttıkça sektöre yapılan yatırımlar da artış gösterecek. 

Yüze 55 lik değer artışı
Rapora göre, 2012 yılında 29 trilyon dolar olan  yatırım yapılabilir gayrimenkul varlıklarının değerinin  yüzde 55’lik bir artışla 2020 yılına kadar 45,3 trilyon dolara ulaşması ve bu yükseliş trendinin 2030 yılına kadar devam etmesi bekleniyor. Büyümenin ağırlıklı olarak görüleceği gelişmekte olan piyasalardaki ekonomik gelişme daha nitelikli bir kiralama sisteminin oluşmasını sağlayarak mülkiyet haklarının daha şeffaf hale gelmesine imkan sağlayacağı düşünülüyor. Gelişmekte olan ülkelerdeki ekonomik büyüme trendi, ticari gayrimenkul ve altyapı yatırımlarında da önemli rol oynayacak. Rapor ayrıca, özel sermayenin gayrimenkul ve altyapı ihtiyacına finansman sağlanması sürecinde kritik bir rol üstleneceğini de gösteriyor. 

Konuyla ilgili bir açıklama yapan PwC Türkiye Gayrimenkul Sektörü Lideri Ersun Bayraktaroğlu, Gayrimenkulde Gelişen Trendler Avrupa 2014 ve Gayrimenkul 2020 rapor sonuçlarının birbiriyle örtüştüğüne dikkat çekerek: 'Her iki rapor da rekabetin arttığı, tüketici/kullanıcı tercihlerinin değiştiği ve farklı önceliklerin gözlemlendiği bir döneme işaret ediyor. Raporda da belirtildiği gibi kentleşme, demografik değişim ve kıt kaynaklar gayrimenkul sektörünün geleceğinde çok önemli belirleyiciler olacak.' şeklinde konuştu.

Türkiye önemli bir rol oynayacak
Geleceğin ülkelerin değil megakentlerin öne çıktığı bir gayrimenkul ortamına tanıklık edeceğini belirten Bayraktaroğlu, dünyanın yaşlanan bölgeleri ile genç nüfusa sahip bölgelerindeki ihtiyaçların farklılaşacağını iddia etti. Bayraktaroğlu, Türkiye'nin 2020'nin değişen ortamında çok önemli bir rol oynayacağına da değinerek: 'Rapor sonuçlarına baktığımızda da doğru strateji; nitelikli insan gücüne yatırımla, doğru uzmanlara ulaşma imkanlarıyla ve yerel ve merkezi yönetimle eşgüdüm halinde çalışmayla mümkün olabilir gibi görünüyor.' şeklinde konuştu.

Kıtalara göre 2020 beklentileri: 

  • Ortadoğu & Afrika: 2012’de 1,5 trilyon dolar olan toplam yatırım yapılabilir gayrimenkul, 2020 yılına kadar yüzde 62 artarak 2,5 trilyon dolarlık değere ulaşacak.
  • Asya – Pasifik: 2012'deki toplam 4,0 trilyon dolar olan toplam yatırım yapılabilir gayrimenkul 2020 yılına kadar yüzde 37 artarak 5,4 trilyon dolara yükselecek.
  • Gelişen Asya-Pasifik: 2012'deki toplam 4,3 trilyon dolar olan toplam yatırım yapılabilir gayrimenkul, 2020 yılına kadar yüzde 140 artarak 10,2 trilyon dolara ulaşacak.
  • Avrupa: Euro bölgesinde 2012 yılında 6,8 trilyon dolar olan toplam yatırım yapılabilir gayrimenkul, 2020 yılına kadar yüzde 27 artarak 8,6 trilyon dolarlık değere ulaşacak.