Gayrimenkul sektörünün gözü 1 Kasım'da

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan Eylül ayı konut satış verilerini değerlendiren Onursal Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Onur Öngün, 1 Kasım seçimlerinin sektör açısından kritik bir öneme sahip olduğunu söyledi

Gayrimenkul sektörünün gözü 1 Kasım'da

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayınlanan Eylül 2015 konut satış istatistikleri önemli bir düşüşü işaret etti. Senetli satış, döviz artışı ve konut projelerindeki cazip kampanya ve indirimlere rağmen yaşanan düşüş, 2014 Temmuz'undan beri yaşanan en büyük ivme kaybı olarak kayıtlara geçti. Ekonomik ve siyasi belirsizliklerin Türk ekonomisinin lokomotifi olarak tanımlanan inşaat sektörüne en ciddi yansıması olarak kabul edilen verilerin ardından sektör temsilcileri gözünü 1 Kasım seçimlerine dikti

1 Kasım seçimleri kritik önem taşıyor
Konuyla ilgili olarak bir açıklamada bulunan Onursal Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Onur Öngün, Ekim ayının sonlarına doğru bir yükseliş yaşansa da piyasanın rahatlaması için 1 Kasım seçimlerinin kritik bir öneme sahip olduğunu belirtti. Eylül ayında sektörün, alışık olmadığı türde bir daralma yaşandığını belirten Öngün:

 

Gayrimenkul sektörünün göze 1 Kasım'da

 

"Ancak bu dönemde risk almayı sevenler özellikle tarla ve arsa alımlarına yöneldi. Piyasadaki durgunluktan yararlanmak isteyen yatırımcılar 1 Kasım’a kadar farklı yatırımlarla şanslarını denemeye devam edecek. Ama varlıklarını riske atmak istemeyenler yeni seçimleri ve sonrasındaki tabloyu görmek istediklerinden beklemede kalmaya devam edeceklerdir" ifadelerini kullandı.

Aralık ayının genellikle hareketli geçtiğini söyleyen Öngün, sene başındaki 1.2 milyon satış hedefine yaklaşıldığını, buna karşın 936 bin 615 adette kalındığını vurguladı. Kasım ayının hemen başında yaşanacak kritik seçimlerin ardından siyasi boşluğun doldurulması ve hükümetin kurulmasıyla birlikte kara bulutların dağılacağını da belirten Öngün:

"Ama Haziran ayında yaşadığımız gibi bir tabloyla karşılaşırsak konut sektörü bu yılın sonunda yeni bir daralma görebilir.” dedi. 

Firma Bilgisi: Onursal Gayrimenkul