Gayrimenkul sektörünün yükselen yıldızı: Yalova

Seçin öncesinde durağanlaşan konut satışlarında yeniden hareketlenme başladı.TÜİK'in Haziran ayı rakamları konut satışındaki yükselen ivmeyi gösterirken, Yalova, 2015'in ilk 6 ayında ulaştığı satış rakamlarıyla dikkat çekti

Gayrimenkul sektörünün yükselen yıldızı: Yalova

Türkiye İstatistik Kurumu ve REIDIN Satılık Konut Fiyat Endeksi verilerine göre 2015 yılında satış fiyatlarında en düzenli artış gösteren şehir Yalova oldu. Satış fiyatlarında düzenli artış yaşayan şehirler arasında Adana, Isparta ve Kocaeli de bulunuyor. 

2015 rekora gider mi?
2015'un ilk dört ayında 416 bin 535 olarak gerçekleşen ve son 3 yılın rekorunu imza atan Türk gayrimenkul sektörü, Mayıs ayını seçim belirsizliği nedeniyle düşüşle atlattı. Haziran ayının özellikle ikinci yarısına yaşanan artış, "2015 yılı rekorla kapatılabilir mi?" sorusunu yeniden gündeme aldı. TÜİK tarafından açıklanan son istatistikler, Mayıs sonu baz alındığında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 19.4'lük bir artışla 107 bin 888 rakamına ulaşıldığını gösterdi. Satışlarda en yüksek oran yüzde 21 ile İstanbu, yüzde 12 ile Ankara ve Yüzde 6 ile İzmir'e ait.

Satışlarda "kontrol" sorunu ve risk artışı
Söz konusu artışları değerlendiren FU Gayrimenkul Genel Müdürü Ertuğrul Bul, gayrimenkul alım satımının özellikle alıcı açısından riskler taşıyan ikinci el satışlarındaki yükselişe dikkat çekerek, "kontrol"ün elden kaçırılması halinde riskin doğacağını söyledi. Son 3 yılın istatistiklerinde sürekli görülen artışın, profesyonel göze "risk" artışı olarak gözüktüğünü vurgulayan Bul:

"Her yıl tapularda gerçekleştirdiğimiz binlerce işlem sonucunda yarattığımız "sağlam tapu "hizmeti ile ikinci el gayrimenkul almak isteyen vatandaşlarımızın, hukuki açıdan güvenli bir gayrimenkul almasını sağlıyoruz." dedi. 

2015 yılı bütününde nakden ya ada senetle alınan ikinci el konut sayısının 200 bini geçtiği vurgulayan Bul, bunlardan 200 bininin "hukuki açıdan" sorunlu alım satımlar olduğunu vurguladı. Bul, sağlam tapu uygulamasının bu tip alım satımlarda riskleri artıracağını belirtti.