Gayrimenkul sertifikalarında SPK dönemi

Gayrimenkul sertifikaları düzenlemesinde SPK’yı yetkilendiren Gayrimenkul Sertifikaları Tebliği’nin birkaç gün içinde Resmi Gazete’de yayınlanması bekleniyor

Gayrimenkul sertifikalarında SPK dönemi

Gayrimenkul sertifikalarının düzenlenmesi hususunda Sermaye Piyasası Kurulu’nu yetkilendiren yeni düzenlemenin birkaç gün içinde Resmi Gazete’de yayınlanması bekleniyor. SPK Başkanı Vahdettin Ertaş, düzenleme ile birlikte kentsel dönüşüm sürecinde yeni bir döneme girileceğini söyledi.

Gayrimenkul Sertifikaları Tebliği
Yaptığı açıklamada Gayrimenkul Sertifikaları Tebliği’nde düzenleme için Sermaye Piyasası Kurulu’nun yetkilendirildiğini vurgulayan Ertaş:

“Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İller Bankası, Emlak Konut, TOKİ ve Belediyeler Birliği gibi yardımcı kuruluşlar çalışmalar yaptı. Yeni düzenlemenin birkaç gün içinde yürürlüğe girmesini bekliyoruz .” ifadelerini kullandı.

Geri alım ve Borsa’da işlem garantisi
Ertaş, düzenleme ile birlikte kentsel dönüşüm amaçlı projelerde, hak sahiplerine kendi isteklerine bağlı biçimde gayrimenkul sertifikalarının verilmesinin önünün açılacağına da dikkat çekerek:

“İsteyen hak sahipleri sertifika, isteyenler ise hak sahibinin sözleşmede belirtilen binasını alabilecek. Sertifikalarda geri alım garantisi olacak ve Borsa’da da alım satımı mümkün olacak…” ifadelerini kullandı. 

Kentsel dönüşümde yeni dönem
Gayrimenkul Sertifikaları Tebliği ile birlikte kentsel dönüşümde yeni bir dönemin başlayacağına da dikkat çeken Ertaş:

"Sertifika ihraç aşamasına gelinene kadar proje bazında gerekli  izin ve onay süreçleri tamamlanmış ve hak sahipleri ile gerekli anlaşmaların  yapılmış olması gerekiyor. , hazırlıkların tamamlanması ile ihraçlar da başlayacak..." şeklinde konuştu.