Gayrimenkul sertifikasında hukuki altyapı uyarısı

Gayrimenkul sertifikası uygulaması hakkında bir değerlendirme yapan Erguvan İnşaat Yönetici Ortağı Emre Maraşlı, sistemin önemli bir hukuki altyapıya ihtiyaç duyduğunu söyledi

Gayrimenkul sertifikasında hukuki altyapı uyarısı

Başbakan Yardımcısı Canikli tarafından açıklanan Gayrimenkul Sertifikası uygulamasını değerlendiren Erguvan İnşaat Yönetici Ortağı Emre Maraşlı, sistemin uygulanabilmesinin çok zor olduğuna dikkat çekti.

Halka ulaşması çok zor
Maraşlı, söz konusu uygulamanın planlandığı gibi yürüyebilmesi için hukuki alt yapının doğru yönetilmesi gerektiğini vurgulayarak: "Uygulama, planlandığı amaç için hukuki alt yapısı sağlanabilirse amacına ulaşabilir. Derine inmesi, halka inmesi çok zor, bu projeyi uygulamak isteyenlere Allah kolaylık versin, hiç kolay bir proje değil." şeklinde konuştu.

Gayrimenkul yatırımının büyük potansiyeli
Gayrimenkul sertifikalarının gayrimenkul piyasaları ve borsa arasındaki entegrasyonu daha fazla sağlayacağını bu sayede hem küçük yatırımcı olarak tabir edilen dar gelirli kesimin de önemli bir enstrümana kavuşacağını belirten Maraşlı, diğer taraftan aynı yolla proje geliştiren şirketlerin ve sektörün de ucuza finansman bulmasına olanak tanıyacağını belirtti. Maraşlı:

"Bu durumun tüketiciye gayrimenkulde uygun fiyat olarak geri dönecek olmasının yanı  sıra, finansman sıkıntısındaki sektör oyuncularını rahatlatarak piyasanın kalıcı büyümesine  yardımcı olacağını düşünüyoruz,.Hatta şu andaki müteahhit arsayı alsın para toplasın projeyi geliştirsin şeklindeki tüm alt yapısı değiştirebilecek türden bir düzenleme." ifadelerini kullandı.