Gayrimenkul yatırım fonlarında 50 milyar hedefi

Cushman & Wakefield Yönetici Ortağı Tuğra Gönden yabancı yatırımcılar için de güvenli bir liman olma özelliği taşıyan fonların büyüklüğünün 5 yıl içinde 50 milyar TL'ye ulaşabilme ihtimali bulunduğunu söyledi

Gayrimenkul yatırım fonlarında 50 milyar hedefi

"Gayrimenkul yatırım fonlarının önümüzdeki yıldan itibaren Türk gayrimenkul sektörüne gireceğini belirten Cushman & Wakefield Yönetici Ortağı Tuğra Gönden yabancı yatırımcılar için de güvenli bir liman olma özelliği taşıyan fonların büyüklüğünün 5 yıl içinde 50 milyar TL'ye ulaşabilme potansiyeline dikkat çekti. Gönden, gayrimenkul yatırım fonlarının büyük ölçekli gayrimenkullere hem yeni ve güçlü yatırımcı çekeceğini hem de likidite kazandıracağını vurguladı. 

Gayrimenkul Yatırım Fonları kanunu
Açıklamasında Gayrimenkul Yatırım Fonları'nın avantajlarını sıralayan Gönden, vergi avantajı olan GYF'lerin fiyatlama açısından daha rekabet bir özelliği sahip olduğunu belirterek, türkiye'de getiri oranı beklentileri nedeniyle geleneksel gayrimenkul yatırımları ile ilgilenmeyen yabancı yatırımcılara alternatif sunacağını belirtti. Gönden:

"GYF’lerin geleneksel yatırıma kıyasla çok daha likit olması şimdiden ciddi ilgi görüyor. GYF’lerin SPK’nın gözetim ve denetimi altında olması ve profesyonel yönetim şirketleri tarafından yönetilmesi, yabancı yatırımcılar açısından da güven teşkil ediyor. Ayrıca Türkiye’de yerleşik mülk yönetim organizasyonu gerektirmemesi de bir diğer avantaj" dedi. 

GYF'lerde dev potansiyel
Dünyanın en öneli 50 Gayrimenkul Yatırım Fonu'nun son 5 yılda toplam 220 milyar dolar7dan daha fazla yeni sermaye tedaret ettiğinin de altını çizen Gönden sözlerine şöyle devam etti:

"GYF’lerin dünyanın en önemli devlet ve emeklilik fonlarının yanı sıra varlıklı şahıslardan da ciddi yatırım aldıklarına şahit oluyoruz. Dünyadaki emsalleri baz aldığımızda GYF’lerin önümüzdeki 5 yıl içerisinde toplam yatırım hacminin 50 milyar TL’ye ulaşması mümkün görünüyor.” diye konuştu. 

"Gayrimenkul sektörünün kurumsallaşma aracı"
Gönden büyük ölçekli projelerde blok satış imkanını artıracak ve daha sistematik bir şekilde düşük pazarlama ve satış bütçeleri ile satış imkanı sağlayan GYF'lerin özellikle Körfez Ülkelerinde önemli kurumsal yatırımcılardan büyük ilgi gördüğünü vurguladı.