Gayrimenkul yatırım mı, ihtiyaç mı?

Şehirleşme ve nüfus artışına paralel olarak gelişen gayrimenkul sektörünü değerlendiren uzmanlar, "ihtiyaç" faktörünün önemine dikkat çekiyor

Gayrimenkul yatırım mı, ihtiyaç mı?

Son yıllarda hızlı bir sıçrama ivmesi yaşayan gayrimenkul sektörüne yönelik ilginin, yatırım değeri ve ihtiyaç gibi iki faktörden etkilendiğini belirten uzmanlar, gayrimenkul yatırımlarının ardında nüfus artışı ve şehirleşmenin etkisi bulunduğu fikrinde birleşiyor. Son yıllarda gayrimenkul piyasasında yaşanan işlem hacminin "yatırım değeri" faktörünü ön plana çıkardığı gözükse de, ana eğilim sektörün ihtiyaçlara yanıt veren gücünden besleniyor. 

Konuta yatırım "ihtiyacı gösterir"
Konuyla ilgili bir değerlendirmeyapan Century 21 Türkiye Yönetim kurulu Başkanı Önder Uzel son dönemde sıklıkla sorulan "Gayrimenkul bir ihtiyaç mıdır, yoksa yatırım aracı mıdır?" sorusunun "ihtiyaç" faktöründen hareketle yanıtlanabileceğini söyledi. Uzel, Türkiye'de yatırımın hem bir ihtiyaç hem de bir yatırım aracı olarak değerlendirildiğini belirterek:

"Ülkemizde gayrimenkul hem bir ihtiyaçtır hem de bir yatırım aracıdır. Ama Tük toplumunun satın alma gücüne bakılırsa genelde yatırım olmaktan öte bir ihtiyaçtır" dedi.

Türkiye'de nüfus artışının yüzde 2.5'lar düzeyinde bulunduğunu ve bunun anlamının da her yıl 2 milyon insanan yaşama katılması olduğunu belirten Uzel, insanlar için barınma ihtiyacının öncelik olduğunu vurguladı. Uzel, daha önceki dönemlerde kırsel kesim nüfusunun yoğun olduğu hallerde, konut ihtiyacının önemli olmadığı üzerinde de durarak:

"Şehirleşmenin artmasıyla birlikte özellikle konutta talep patlaması doğurdu. İnsanlar artık ellerine geçen ilk fırsatta kira yükünden kurtulmak ve konut satın almak istiyorlar." dedi.

Uzel, Türkiye'de var olan yatırım tipinin, öncelikli olarak arabadan başladığını, konut yatırımlarının ise bunun ardından geldiğini sözlerine ekledi.