Gayrimenkul yatırımının doğru bilinen "yanlışları"

RE/MAX Türkiye Pazarlama Direktörü Gökhan Karahan gayrimenkul yatırımında "doğru" kabul edilen "yanlışlıkları" sıraladı.

Gayrimenkul yatırımının doğru bilinen

RE/MAX Türkiye Pazarlama Direktörü Gökhan Karahan, gayrimenkul yatırımcısının "doğru" kabul ettiği "yanlışlıkları" açıkladı. Yatırımcıları "yatırım" yapmaktan uzaklaştıran yanılgıları değerlendiren Karahan tavsiyelerini 5 maddede topladı.

"Aylık gelirim yüksek olmalı" yanılgısı
Gayrimenkul yatırımcısının ilk yanılgısının "aylık gelirin yüksek olma zorunluluğu" olduğunu belirten Karahan, bu önyargının 80-90'lı yıllardaki kooperatif geleneğiyle kırılmış olması gerektiği vurguladı. Karahan, buna rağmen önyargıların yenilendiğini belirterek, günümüzde "yüksek gelir zorunluluğunun" banka ve ödeme seçenekleriyle ortadan kalktığını vurguladı. 

 

Gayrimenkul yatırımının

 

Ciddi birikim şart mı?
Karahan, gayrimenkul yatırımı yapmadan önce ciddi bir birikimin zorunlu olduğu sanısının da yanlış olduğunu belirtti. Bunun kısmen ciddiye alınması gereken bir kriter olduğunu belirten Karahan: "Fakat bu birikimin miktarı Kaf Dağı'nın ardındaki bir hedef değildir. Yatırımcıyı ikna edebilecek, uygun bir çevrede gayrimenkul yatırımı yapmak için makul fiyatlarla bir birikim yeterli olabilir." dedi.

Adamın olmasa olur mu?
Yaptığı açıklamada "tanıdık" ya da "akraba" zorunluluğunun profesyonel iş yaşamında önemini kaybettiğini belirten Karahan, gayrimenkul danışmanları sayesinde doğru yatırımların gerçekleştirilebileceği üzerinde durdu. 

Büyüğünden almak zorunda değilsin
Çoğu yatırımcının "aldın mı büyüğünden alacaksın" ifadelerinin de gerçeği yansıtmadığını ve modern projelerde küçük evlere yatırımın önemli avantajlar sağlayacağını belirten Karahan: "Karar aşamasından sonra başarılı bir yatırım için 40 metrekare ile 200 metrekare arasında fark yoktur. Uygun olan doğru yatırımı bulmak en önemli kriterdir." dedi. 

Kendim mi oturayım, kiraya mı vereyim
Karahan klasik bakış açısının "önce kendimin oturacağı evi alayım" motivasyonunun da açıldığını vurgulayarak: " Birikim ve gelir değerlendirme noktasında sadece yatırım amaçlı bir ev alınabilir. " dedi.