Gayrimenkulde 5 milyar dolar beklentisi

KONUTDER Başkanı Ömer Faruk Çelik,gayrimenkul sektörüne giren toplam yabancı sermayenin bu yıl, 5 milyar doları bulacağını söyledi

Gayrimenkulde 5 milyar dolar beklentisi

Konut Yatırımcıları ve Geliştiricileri Derneği(KONUTDER) Başkanı Ömer Faruk Çelik,gayrimenkul sektörüne giren toplam yabancı sermayenin bu yıl, 5 milyar doları bulacağını söyledi. 2014'ün ilk yarısında, politik belirsizlikler vez global ekonomideki gelişmelerin yanı sıra, KDV ve maliyet artışının konut satışını olumsuz biçimde etkilediğini söyleyen Çelik, yılın ikinci yarısında ise olumlu gelişmelerin yaşandığını vurguladı.

TÜİK Konut istatistikleri
Açıklamasında TÜİK verilerine de değinen Çelik, geçen yılın ocak-kası dönemindeki konut satış rakamının 1 milyon 41 bin 406 düzeyinde olduğunu belirterek, 2014 yılında yüzde 1.02'lik  azalma ile 1 milyon 715 bin adete gerilediğine dikkat çekti. Faizlerin yükselmesiyle birlikte firmaların kendi bünyesinde faizleri sübvanse etme yoluna gittiklerini belirten Çelik:

'Bu dönemde kredili konut satışlarındaki faiz oranlarının aşağıya düşmesiyle orada da olumlu bir seyir izlenmeye başlandı. Temmuz-ağustos verileriyle sektörde satışların artmaya başladığını, hatta eylül- ekim gibi satışlarda yüzde 20 artış olduğunu görüyoruz. Tüketiciler ekonomik ve politik belirsizlik azaldığı anda güçlü bir taleple geri döndü' ifadelerini kullandı.

İnşaat sektöründe kaç kişi istihdam ediliyor?
Açıklamasında inşaat sektöründe 2013 yılı Eylül bazında istihdam edilen kişi sayısının 1 milyon 883 bin olduğunu belirten Çelik, toplam istihdamın yüzde 7.6'sına denk gelen bu oranın, bu yılın Eylül ayındaki 1 milyon 975 bin ile toplam istihdamın yüzde 7.5'ine gerilediğini belirtti. 

Çelik: '2013 yılının ilk 11 ayında yabancıya toplam satışın 10 bin 740 adetten, 2014 yılının aynı döneminde 17 bin 104'e çıktığını belirterek: 'Su oa latmayıt omadat lüçoe 59'2'lik bir büyümeye işaret ediyor.' şeklinde konuştu. Geçen yıl Türkiye'ye doğrudan giren toplam yabancı ticari, kurumsal ve bireysel gayrimenkul sermayesinin 3.5 milyar dolar düzeyinde olduğunu belirten Çelik, bu yılın sonunda 5 milyar dolarlık bir kapatma rakamı beklendiğinin de altını çizdi.