Gayrimenkulde e-haciz dönemi başlıyor

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nin yeni çalışmasına göre tapu işlemlerinde üç yenilik gelecek. Yasa değişikliği kabul edilirse gayrimenkul hacizleri online olarak yapılabilecek

Gayrimenkulde e-haciz dönemi başlıyor

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nin yeni çalışmasına göre tapu işlemlerinde üç yenilik gelecek. Yasa değişikliği kabul edilirse gayrimenkul hacizleri online olarak yapılabilecek. 

E-haciz dönemi 

Elektronik haciz uygulamasının kapsamının genişletilmesi için hazırlanan düzenleme, motorlu taşıtların haczinde kullanılan uygulamanın gayrimenkulleri de kapsayacak şekilde genişletilmesi üzerine çalışılıyor. Değişiklik kabul edilirse gayrimenkuller için e-haciz dönemi başlayacak. 

Yasa değişikliğinin kabul edilmesi durumunda uygulama yazılımın tamamlanması için yürürlük tarihi 1 Temmuz 2017 olarak planlanıyor. Böylelikle 10 günü bulan kağıt üzerinde haciz işlemi de hızlanmış olacak. Diğer bir taraftan mimari projeler elektronik ortamda gönderilecek. 

Mirasta veraset ve intikal online olarak yapılacak

Düzenlemenin hayata geçmesi ile birlikte baba ya da yakınından miras kalan kişi Veraset ve İntikal Komisyonu'nun kararını beklemeden, online olarak işlemlerini yapabilecek. Veraset ve İntikal Kanunu'na göre herhangi bir satış için bugünden 1 Mart 1957 tarihine kadar tüm kayıtlara bakılıyor. Bu da sürecin bir hayli uzamasına neden oluyor. Genel müdürlüğün önerisine göre herhangi bir yakını vefat eden ve kendisine taşınmaz miras kalan kişi tapuda hemen işlemini yapabilecek. İlişiği yine Maliye kesecek. Miras kalan kişi tapuya gittiğinde işlemini yapabilecek, sonrasında ise Maliye'ye bildirimde bulunulacak.