Gayrimenkulde seçim sonrası beklentisi

Haziran seçimlerinin ardından yaşanan belirsizlik ortamı, inşaat üretimi ve sektörel güven endeksinde sert düşüşlere neden olurken gözler 1 Kasım seçimlerine çevrildi. İnşaat firmaları, erken seçim sonrasında konut yatırımlarının değer kazanacağı uyarısında bulunuyor

Gayrimenkulde seçim sonrası beklentisi

7 Haziran seçimlerinin ardından yaşanan belirsizlik ortamı, dövizin yükselişi ve inşaat güven ve üretim alanında yaşanan sert düşüşler sonrasında şirketler gözünü 1 Kasım seçimlerine dikti. Yaşanan tüm olumsuzluklara karşın konut satışında artış ivmesi devam ederken, sektör temsilcileri, hükümet kurma sürecinin sorunsuz biçimde atlatılmasıyla birlikte yatırımların yüzde 30-40 oranında artış yaşanabileceğini belirtiyor.

Onur Öngün: "Gayrimenkul değer kazanacak"
Konuyla ilgili deerlendirmesinde şu an için yatırımcının önünü göremediğini ve bu nedenle nakitte kalmayı tercih ettiğini belirten Onursal Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Onur Öngün, kriz ortamlarının büyük fırsatları beraberinde getirdiğini söyledi. Öngün, harekete geçmeyen yatırımcının ortaya çıkması olası yatırım fırsatlarını da kaçırabileceğini belirten Öngün:

Gayrimenkulde seçim sonrası beklentisi

"Piyasalardaki belirsizlik seçimlerin ardından dağıldığında zor zamanda yaptığınız yatırım ‘altın yumurtlayan tavuk’ a dönüşebilir. böyle dönemlerde elinde nakit olanların pazarlık oranları daha yükselebiliyor. Seçim öncesinde yatırım yapmak isteyenlerin ilk seçeneği arsa ve tarla gibi gayrimenkuller, ardından konut olmalı." dedi.

Risk alın, çok kazanın
Öngün yatırımcıya toplam maliyetin yüzde 60'ı cebinde olmadan adım atmama önerisinde de bulunarak, seçim sonrasında belirsizlik ortamının dağılmasıyla herkesin yatırıma yöneleceğini, ama en kârlı yatırımın riskli dönemlerde yapılan yatırım olduğunu söyedi.

Acil hükümet uyarısı
Açıklamasında 1 Kasım'da ortaya çıkacak siyasi tablonun ve hükümetin kurulma sürecinin sektör açısından büyük önem taşıdığını da vurgulayan Öngün:

"Hükümetin hemen kurulması yabancı yatırımcının yeniden Türkiye’ye yönelmesi, güven endeksinin artması, iç piyasalara güven gelmesi, TL’nin döviz karşısında daha da güçlenmesi gibi olumlu sonuçları da beraberinde getirecektir. Hükümet kurulur ve güven ortamı tesis edilirse ülke ekonomisi Gezi olaylarının öncesine döner, arsa-tarla fiyatları 6 ay gibi kısa bir sürede yüzde 30-40 artar. Bu dönemde alıp kenara atacağınız bir arsa hayatınız için dönüm noktası olabilir

Firma Bilgisi: Onursal Gayrimenkul