Gayrimenkulde yaz durgunluğu başlıyor

Yaz mevsiminin gelişi ve sınavların bitişiyle birlikte gayrimenkul sektörününde durgunluğa gireceğini söyleyen Alptekin Başarır, Eylül’den sonrası için daha umutluyuz dedi

Gayrimenkulde yaz durgunluğu başlıyor

25 Haziran 2012

Yaz mevsiminin gelişinin ardından, sektörün durumunu ve gelecekteki projelerini değerlendiren Başarır İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Alptekin Başarır, “Eylülden sonrası için daha umutluyuz. Sektörün geneli daha iyi olacak. Piyasalar stabil hale gelecek. Kentsel dönüşümle ilgili arz ve hareket sayesinde sektör daha iyiye gidecek” diye konuştu.
Hürriyet Gazatesi’nden Meltem Kara’nın haberine göre, toptan demir ticareti yapmak amacıyla Başarır Demir olarak kurulan ve 2004 yılından itibaren inşaat sektöründe konut ve işyeri yatırımları yapmaya başlayan Başarır İnşaat, geçen ay satışa çıkardığı Helenium Wings projesinin ardından Kurtköy’e iki proje daha gerçekleştirmeyi planlıyor. Kurtköy’de eylül ayında 30 milyon liralık yatırımla Helenium Garden projesine başlayacaklarını söyleyen Başarır İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Alptekin Başarır, sektörün bu dönemden itibaren sınavların bitmesi ve yaz tatilinin başlamasıyla durgunluğa gireceğini belirtti. Başarır, “Eylülden sonrası için daha umutluyuz. Sektörün geneli şu anki durumdan daha iyi olacak. Piyasalar stabil hale gelecek. Kentsel dönüşümle ilgili arz ve hareket sayesinde sektör daha iyiye gidecek” diye konuştu.
İnşaat ve enerji sektöründe
Başarır İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Alptekin Başarır, Beşiktaş Anadolu Lisesi ve İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ni bitirdikten sonra 1995 yılında Başarır Demir’i toptan demir ticareti yapmak amacıyla kurdu. 2004 yılından itibaren de inşaat alanında faaliyet göstermeye başlayan Başarır İnşaat, konut, villa ve iş merkezleri inşa ediyor. Bunun yanı sıra enerji sektöründe de faaliyet gösteren Başarır İnşaat, iki adet hidroelektrik santrali de inşa ediyor. Bugüne kadar 1500’ün üzerinde konut inşa eden Başarır İnşaat’ın yeni başlayacak ve devam eden proje konut sayısı da 1000’i buluyor.
Devam eden projeler
Başarır İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Alptekin Başarır, 2012-2013 yıllarında 80-85 milyon TL ciro beklediklerini belirterek, projeleri hakkında şu bilgileri verdi: “Kartal’da iki kuleden oluşan Kartal Helenium Twins projesini 20 milyon liralık yatırımla inşa ediyoruz. Toplam 175 daireden oluşan proje, yeni adliye binasının karşısında 1+1 ve 2+1’lerden oluşuyor. Uskumruköy’deki Talya Konakları ise 22 birimden oluşan bir villa projesi. Projenin yatırım bedeli ise 16 milyon TL oldu. Kurtköy’de Helenium Wings projesinin lansmanını 3 hafta önce yaptık ve satışlardan memnunuz. Yatırım bedeli 40 milyon TL olan bu projemizden de 50 milyon TL ciro bekliyoruz.”
Kurtköy’de yatırıma devam
Kurtköy’de yatırıma devam edeceklerini anlatan Alptekin Başarır, şunları söyledi: “Kurtköy’de ikinci projemize eylül ayında başlayacağız. Proje 250-260 daireden oluşacak ve yatırım miktarı arsa dahil 28 milyon lira olacak. Helenium Garden adını verdiğimiz projeden ciro beklentimiz 35 milyon TL olacak. Kurtköy’de Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan da öncelikli gördüğümüz bir teknopark yatırımı var. 30 bin beyaz yakalı çalışacak ve içerisine 3 üniversite olacak. Kurtköy’ün gelişimine çok büyük katkı sağlayacak.”
Kurtköy’de 2+1 talebi ağırlıkta
Kurtköy’ün alt yapısının baştan hazırlandığını ve inşaat yapılabilecek büyüklükte araziler olduğunu ifade eden Alptekin Başarır, “Kurtköy’de ne tip yatırımlara ihtiyaç olduğunu araştırdık. 1+1’in yanı sıra 2+1’lere olan talebin ağırlıklı olduğunu gördük. Kurtköy müşterisi farklı projelere ilgi gösteriyor” diye konuştu. Kurtköy’deki arayışlarının devam edeceğini söyleyen Başarır, bölgede Helenium Teras adında üçüncü projeye başlayacaklarını da sözlerine ekledi.
Üsküdar’da kentsel dönüşüm yapacak
Alptekin Başarır, Üsküdar’da 60 dairelik butik bir projeye başlayacaklarını belirterek, “Kentsel dönüşüm şeklinde bir proje yapacağız. 35-40 kat maliki var ve şu anda imzaları tamamlama aşamasındayız” dedi. Kentsel dönüşümün zor bir süreç olduğunu ifade eden Başarır, “Boş arsada 1000 konut yapmak, 60 daireli bir kentsel dönüşüm projesi yapmaktan daha kolay. İsteklerin sonu gelmiyor. Afet yasasıyla kentsel dönüşümün sağlayacağı arz artacak ve 3’te 2 avantajı maliklerin eline geçince istekler sınırlı kalacak. Hem de sektörü hareketlendirecek” değerlendirmesini yaptı.
Kastamonu için lisans bekliyor
Enerji yatırımları hakkında da bilgi veren Alptekin Başarır, şunları söyledi: “Şu anda biri İnegöl’de biri Osmaniye’de olmak üzere iki adet HES projesinin inşaatı devam ediyor. Bunun dışında yılsonunda başlanılması planlanan ve hali hazırda izinleri beklenen bir adet HES projesi daha var. Kastamonu Çatalzeytin’de lisans bekliyoruz. İki HES projemize toplam 30-35 milyon dolar yatırıyoruz.”