Gayrimenkule güven bitmez

TÜİK'in Haziran 2015 dönemine ait "Sektörel Güven Endeksi'ni" değerlendiren ERA Türkiye Koordinatörü Mustafa Baygan, "Kimse ağzına balon kelimesini almasın. Türkiye'de emlak sektörüne güven hiç bitmez..." dedi.

Gayrimenkule güven bitmez

 ERA Türkiye Koordinatörü Mustafa Baygan, Türkiye'de konut sektörüne ilişkin balon söylentilerinin gerçeği yansıtmadığını söyledi. Baygan, "Emlak sektörüne güven hiç bitmez. Kimse ağzına balon kelimesini almasın, tüketicinin gayrimenkule güveni her zaman tam..."

Güven endekslerinde yükselme sürüyor
Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıkladığı sektörel güven endeksinde inşaat sektörü güven endeksinin yüzde 1.6 oranında artış yaşadığına değinen Baygan, bu artış oranının tüketicinin emlak sektörüne duyduğu güveni gösterdiğini vurguladı. Açıklamasında Avrupa konut piyasası fiyatlarıyla Türkiye piyasasını karşılaştıran Baygan: 

"“Bütün bu gelişmeler, Türk insanının inşaat sektörüne olan güveninin hiçbir zaman azalmadığını gösteriyor. Avrupa ile bizim m2 satış fiyatlarını ortalama dahi olsa mukayese ettiğimizde, bizde 550 euro m2 olan fiyatın Avrupa da 5.500 euro m2 olması bizde daha çok gidilecek yol olduğunu gösteriyor. Ortalama fiyat bazına gelmek için bizim fiyatların 10 defa daha artma gerekiyor. Önemli olan soru soru hangi periyotta olacağı… İşte bu süre içinde alım satım hızla devam edecektir. Her yıl net bir değer artışı varken ve ortalama yüzde 7 ya da yüzde 8’in altına düşmezken niye insanlar almaktan vaz geçsin. Bu sorunun cevabı net yüzde 8 ve ek olarak kira geliri ise ve banka faizi de bu gün net yüzde 8.5’lar seviyesinde ise tercih emlak tarafına olmaya devam edecektir. Başka bir deyişle ne kadar çalkantılı bir süreçden geçsek de, vazgeçilmeyen tek şey emlak oluyor. Güven endeksinde her zaman eğri yukarı doğru olacak. Hiç kimse ağzına ‘balon’ sözcüğünü almasın” dedi.

Firma Bilgisi: Era Türkiye