Gayrimenkule kredi notu desteği

İNDER: Fitch’in Türkiye'nin kredi notunu yatırım yapılabilir düzeye yükseltmesi, gayrimenkul sektörünün önünü açar

Gayrimenkule kredi notu desteği

5 Kasım 2012 / emlakwebtv
İNDER Genel Başkanı Nazmi Durbakayım, Türkiye'nin kredi notunun ‘yatırım Yapılabilir’ seviyeye çıkarılmasının hem yurtiçi hem de yurtdışı yatırımcıların harekete geçmesinde tetikleyici bir öneme sahip olduğunu belirtti.
Genel Başkan Nazmi Durbakayım kredi notundaki değişimin nedenlerini ve sonucunu yaptığı bir basın açıklamasıyla özetledi.

“Türkiye’nin kredi notunun ‘yatırım yapılabilir’ seviyeye çıkarılmasına iki yönlü bakmak gerek. Neden yapıldı? Sonucu nedir?
Öncelikle neden yapıldığını irdelemek gerekirse; Türkiye ekonomisinin son iki üç yıldan bu yana büyümesi ve ekonomideki yapısal adımları iyi okumak gerekir. Gerek Avrupa gerekse dünyadaki olumsuz mali tabloya karşın Türk ekonomisi hiç daralmadı. Aksine azalan bir ivme gösterse de büyümesini sürdürdü. Buna ek olarak gerek üretim gerekse hizmet alanlarında önemli yatırımlara zemin hazırlayan yapısal değişiklikler (yasalar) yürürlüğe girdi. Başta ekonominin dinamosu sayılan inşaat sektöründeki yatırımların önünü açan kentsel dönüşüm, 2B ve mütekabiliyet gibi yasalar önümüzdeki yılların en önemli yatırım alanları olarak ön plana çıktı. Milli gelir, istihdam ve büyüme gibi makro verilerin önemli paydası olan inşaat sektöründeki bu gelişme Türkiye’nin ‘yatırım yapılabilir’ bir ülke olduğunu pekiştirdi. Kredi kuruluşları da, bu durumu 7-8 ay rötarlı olsa da nihayet gördü.

“Kredi notunun artırılması ne anlama gelir?” şeklindeki ikinci sorunun cevabı ise faiz oranlarının düşmesi, doğrudan yatırımların artması, yabancı fonların muslukları açması şeklinde olur. Hatırlanacağı gibi mütekabiliyet başta olmak üzere 2B arazilerinin satışı gibi yasalar yabancı yatırımcıları direkt ilgilendiren yasalardı. Not artışı, bu alanda yatırım yapmak isteyenlerin kafalarındaki soru işaretlerinin tamamen ortadan kalkmasına, dolayısıyla rafta bekleyen yatırımların gerçekleşmesine neden olabilir. Rakamsal olarak dile getirmek gerekirse, yıllık en az 5-10 milyar liralık doğrudan yatırımın önünün açılması anlamına gelir. Diğer bir faydası ise yurtiçi yatırımcılara olur. Türkiye’nin dolayısıyla Türk finans kurumlarının yurtdışı borçlanmalarının daha düşük faizlerden oluşmasını sağlayacaktır. Bu faiz oranlarının da yurtiçinde konut gibi kredilerde daha düşük seviyelerden faiz karşılığını bulacağı anlamına gelir. Kısaca yeni konut projelerinin hayata geçmesi için gerekli olan yurtdışı ve yurtiçi talebinin artışına yönelik sağlam bir zemin oluşmasına neden olacaktır. Bu beklentileri tekrar rakamsal veriye dönüştürecek olursak; kredi notunun artırılması gayrimenkul sektörüne en az 20-30 milyar liralık bir devinim kazandıracaktır.”