Gazbeton'da Avrupa'nın lideriyiz

TGÜB Yönetim Kurulu Başkanı Fethi Hinginar, Türkiye Gazbeton Üreticileri Birliği'nin 25. Kuruluş Yılı kapsamında, İstanbul'da yapılan etkinlikte konuştu. Hinginar: "Rakamlar Türkiye'yi Avrupa'nın lider gazbeton üreticisi yapmaktadır..." dedi

Gazbeton'da Avrupa'nın lideriyiz

Türkiye Gazbeton Üreticileri Birliği'nin 25. Kuruluş Yılı kapsamında, İstanbul'da düzenlenen etkinlikte konuşan Türkiye Gazbeton Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Fethi Hinginar, Türkiye'nin farklı bölgelerinde yer alan 13 üretim tesisinde gerçekleştirilen 5 milyon metreküpe yakın üretim kapasitesi ve 4 milyon metreküplük tüketim hacmiyle Türkiye'nin Avrupa'nın lider üreticisi konumunda bulunduğunu söyledi. 

Gazbeton'da Avrupa'nın lideriyiz

1980'lerden bugüne, Türkiye'de gazbeton üretimi
1950'li yıllarda Almanya'dan ithal edilerek kullanılan ve Türkiye'de ilk kez 1963 yılında temelleri atılan fabrika ile üretimine başlanan gazbetonun öneminin yeni yeni anlaşılmaya başlandığını vurgulayan Hinginar, 80'li yıllarda gerçekleştirilen toplam 600 bin metreküplük gazbeton üretiminde bugüne önemli bir aşama katedildiği üzerinde durdu. Hinginar:

"Ülkemizde bugüne kadar toplam 50 milyon metreküp gazbeton üretilerek, yaklaşık 4 milyon sağlıklı ve çağdaş yapının inşasında kullanılmıştır. Bu yapıların sağladığı birikimli yakıt tasarrufu ise 20 milyar doların üzerindedir" ifadelerini kullandı.

Gazbeton'da Avrupa'nın lideriyiz

Türkiye'nin gazbeton üretim ve kullanım hacmindeki başarısında üretici firmaların rolüne de vurgu yapan Hinginar, Türkiye'de gerçekleştirilen gazbeton üretim kalitesinin dünya standartlarına ulaşmasında inovatif çalışmanın önemine dikkat çekti. Hinginar:

"Bugün Avrupa lideri olmamız tüm bu çalışma ve emeklerin bir meyvesidir..." dedi. 

Gazbeton'da Avrupa'nın lideriyiz

Türkiye Gazbeton Üreticileri Birliği'nin 25. kuruluş yıldönümü
TGÜB'ün 25 Kuruluş Yılı Etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen etkinlikler kapsamında Avrupa Gazbeton Üreticileri Birliği'ni ağırlayan Türkiye Gazbeton Üreticileri Birliği, 17-18 Kasım tarihleri arasında İstanbul'da bir dizi etkinlik gerçekleştirild. Konuyla ilgili olarak gerçekleştirilen panellerde de "Yapılarda Fark Yaratmak" teması ile binalarda yangın güvenliği, kent planlaması ve sürdürülebilirlik gibi konular masaya yatırıldı.