Gaziosmanpaşa ulaşımın merkezi haline gelecek

2019 yılında tamamlanması planlanan Vezneciler-Gaziosmanpaşa metrosu ile Gaziosmanpaşa ulaşımın merkezi haline gelecek

Gaziosmanpaşa ulaşımın merkezi haline gelecek

2019 yılında tamamlanması planlanan Vezneciler-Gaziosmanpaşa metrosu ile Gaziosmanpaşa ulaşımın merkezi haline gelecek. 2017 yılında hizmet vermeye başlayacak olan Mecidiyeköy-Gaziosmanpaşa-Mahmutbey metro hattı projesinin dışında bölheye iki yeni metro hattı daha yapılacak. 

Gaziosmanpaşa'da Kazlıçeşme-Gaziosmanpaşa-4. Levent-Kadıköy metro hattı ve Vezneciler-Gaziosmanpaşa-Sultangazi metro hatları hayata geçirilecek. İlçede 4 durağı olacak Vezneciler-Gaziosmanpaşa-Sultangazi metro hattının ise ulaşımda büyük bir rahatlama yaşatması bekleniyor. 

Fatih, Eyüp, Gaziosmanpaşa ve Sultangazi ilçeleri arasında hizmet verecek olan Vezneciler-Gaziosmanpaşa-Sultangazi metro hattı için ÇED süreci başladı. Metro hattının tanıtım dosyası, İstanbul Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından uygun bulundu. Projeyi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Etüt ve Projeler Daire Başkanlığı Altyapı Projeler Müdürlüğü hayata geçirecek. 

2019 yılı sonrasında hayata geçirilecek

Vezneciler Gaziosmanpaşa metro hattı ile Fatih, Eyüp, Gaziosmanpaşa ve Sultangazi ilçeleri birbirine bağlanacak. Metro hattı Fatih Vezneciler'den başlayıp Edirnekapı'dan geçerek Eyüp ve Rami'ye uğrayacak ve Gaziosmanpaşa Meydan'a ulaşacak. Hat daha sonra Küçükköy ve Yeni Mahalle durakları üzerinden Mescid-i Selam bölgesinde sonlanacak. Vezneciler ile Sultangazi arasındaki 17,32 kilometre mesafeyi 25,5 dakikaya indirecek olan metro hattının 2019 yılı sonrasında hayata geçirilmesi planlanıyor. 

Diğer metro hatları ile entegre olacak

Metro hattı projeleri ile Şişhane-Yenikapı metro hattına Vezneciler istasyonunda bağlanarak böylelikle Marmaray'a entegrasyon sağlanacak. Aynı zamanda yapımı devam eden Mecidiyeköy-Mahmutbey metro hattına Yenimahalle istasyonunda, Kazlıçeşme-Söğütlüçeşme metro hattına Gaziosmanpaşa istasyonunda ve yine planlanan İncirli-Söğütlüçeşme metro hattına Ayvansaray istasyonunda entegre edilecek. Böylece Gaziosmanpaşa metro ulaşımında önemli bir merkez haline gelecek.