Gaziray projesi 2015!

Gaziantep ulaşımında devrim yaratacağı öngörülen Gaziray projesi hangi aşamaya geldi? 17 duraklık hat ne zaman açılacak?

Gaziray projesi 2015!

Gaziantep Belediyesi ile Devlet Demiryolları (DDY) tarafından hayata geçirilen Gaziray projesi ile Gaziantep ulaşımının büyük ölçüde rahatlatılması hedefleniyor. 2011 yılında duyurulan projenin ihalesi 1 Eylül 2015 tarihine ertelenmişti. Son gelişmelere göre ertelenen ihale için 5 firma ön seçim sonucu için KİK’e itirazda bulundu. Bu aşamada KİK kararları beklenecek. İhalenin daha önce 27 Temmuz 2015 olarak belirlenen son teklif verme tarihi de 1 Eylül 2015 gününe ertelendi.

Gaziray projesi nasıl olacak?

Toplamda 17 istasyondan meydana gelecek Gaziray, Gaziantep’in dev ulaşım projelerinden biri olarak gösteriliyor. Organize Sanayi Bölgesi’nden Gatem’e uzanacak yeni banliyö hattının başlama tarihinden itibaren 2 yıl içerisinde tamamlanması planlanıyor.

İşçiler yaşadı

 Özellikle Küsget Sanayi Sitesi ile Organize Sanayi Bölgesi’nde çalışan işçilerin büyük işine yarayacak projenin 2 katlı yapılması planlanıyor. 100 milyon liraya mal olması planlanan Gaziray projesiyle günde 100 bin kişinin taşınması hedefleniyor. Gaziray, tamamlandığında metro kalitesinde bir banliyö hattı olacak.