Gazze'de yatırımlar da öldü

Batı Şeria ve Gazze'nin en büyük hastane yatırımı üzerine çalışmakta olan Aker A.Ş., İsrail'in kara harekatının ardından inşaata ara verdiğini açıkladı

Gazze'de yatırımlar da öldü

Batı Şeria ve Gazze'de bölgenin en büyük hastane yatırımı üzerinde çalışan Aker A.Ş., İsrail'in kara harekatının ardından inşaata ara verdi. Türkiye İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı(TİKA) tarafından desteklenen Aker yatırımı ile ilgili bir açıklama yapan DEİK Türk-İsrail İş Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı Ekren Güvendiren, inşaatın tamamen durduğunu açıkladı.

34 bin metrekare kapalı alan üzerine 10 bloktan oluşacak şekilde yapılması planlanan hastane inşaatının 170 Gazzeliye iş imkanı sağladığını söyleyen Güvendiren, hastane inşaatının tamamen durduğunu ve ilişkilerin eski düzeye gelmesinin zaman alacağını bildirdi. Dünya Gazetesi'nden Melih Kocagil'e açıklamalarda bulunan ve saldırı ile birlikte iki ülke arasındaki ticaretin olumsuz yönde etkilendiğini belirten Güvendiren, Türkiye'nin İsrail'de ağırlıklı olarak inşaat sektöründe çalıştığını vurguladı. Projenin tamamlanması halinde 450-500 kişiye istihdam sağlaması bekleniyordu. Aker İnşaat'ın ülkeyi terk etmesinin ardından Gazze'de inşaat yapan tek yabancı fırma da ülkeyi terk etmiş oldu.