Gazze yeniden inşa edilecek

İsrail'in füze saldırılarıyla neredeyse bütünüyle yıkılan Gazze'nin yeniden imarı için Birleşmiş Milletler 1.2 milyar Euro'luk bir yardım seferberliğine girdiğini açıkladı

Gazze yeniden inşa edilecek

Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu, İsrail saldırıları sonrasında bütünüyle yıkılan Gazze Şeridi'nin yeniden imarı için yaklaşık 1.2 milyar Euro'luk bir yardım toplamayı planladığını açıkladı. Mültecilere Yardım Kuruluşu'nun sözcüsü Chris Gunnes, söz konusu rakamın 64 yıldır faaliyet gösteren örgütün, bu zamana dek ulaştırmayı öngördüğü en yüksek miktar olduğuna dikkat çekti.

Yardım, konut yapımında kullanılacak
Chris Günnes, 1.2 milyar Euro'luk paranın, İsrail ile savaşta tahrip olan Gazze Şeridi'nde yıkılan konutların yeniden yapılması ve şehrin topyekün imarı için kullanılacağını açıkladı.  Mısır'ın başkenti Kahire'de düzenlenen Gazze'nin yeniden imarı için düzenlenen ve Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 50'den fazla ülkenin temsilcilerinin katıldığı uluslararası konferansta, Filistin Kalkınma ve Yeniden Yapılandırma Ekonomik Konseyi'nden(PECDAR) yapılan açıklamaya göre ise yaklaşık 50 günlük savaşta ağır biçimde tahrip olan Gazze'nin yeniden yapımı için gerekli olan para 4.6 milyar Euro civarında. Bu ise Birleşmiş Milletlerin yapmayı düşündüğü yardımın yaklaşık üç katına denk düşüyor. 

Gazze BM yardımıyla yeniden inşa edilecek

Şehirler hayata döner, ya insanlar?
Temmuz ve Ağustos ayları boyunca devam eden 50 günlük bombandımanın ardından neredeyse bütünüyle yıkılan Gazze Şeridi'nin, gelen yapılan yardımlarla birlikte bir sene içerisinde yeniden inşa edilebileceği belirtiliyor. Savaş süresince 2 bin 100'den fazla Filistinli, 73 de İsrailli hayatını kaybetmişti.