Gebze Halkalı banliyö hattı 2018 yılında açılacak

Ulaştırma Bakanlı Ahmet Arslan, 2013 yılında kapatılıp bakıma alınan Gebze Halkalı banliyö hattının 2018 yılında açılacağını söyledi

Gebze Halkalı banliyö hattı 2018 yılında açılacak

Ulaştırma Bakanlı Ahmet Arslan, 2013 yılında kapatılıp bakıma alınan Gebze Halkalı banliyö hattının 2018 yılında açılacağını söyledi. 

2013 yılında kapatılmıştı

Ankara - İstanbul YHT hattı ile entegre olarak çalışması planlanan Gebze Halkalı banliyö hattındaki yenileme çalışmaları kapsamında 2013 yılında raylar sökülmüş, tarihi eser statüsünde bulunan istasyonların da yenilenmesine karar verilmişti. 

2018 yılı sonunda açılıyor

İstanbul'daki banliyö hatları ile ilgili önemli açıklamalarda bulunan Arslan, “2018 yılı sonunda İstanbul’un her iki yakasında bulunan Gebze-Haydarpaşa ve Sirkeci-Halkalı banliyö hatlarını metro standartlarına getirmiş olacağız.” dedi. Arslan, Ankara’dan kalkan Yüksek Hızlı Tren’in Haydarpaşa Garı’na gidebildiği gibi, bazılarının da Marmaray’ı kullanarak Avrupa yakasına geçmiş olacağını ve ulaşımın kesintisiz hale geleceğini belirtti.

Yolcular YHT konforu istiyor

Arslan, Ankara'dan Pendik'e kadar YHT konforunu gören yolcuların, trenin Pendik'te kalmasını istemediğini ve Haydarpaşa'ya, Avrupa Yakası'na kadar gidebilmek istediğini dile getiren Arslan, "İstanbul'dakiler de Marmaray'ın rahatlığını görünce istiyor ki her iki yaka banliyö hatlarıyla bağlansın, Halkalı'ya kadar Marmaray konforuyla seyahat etsin. Biz, Pendik'ten Halkalı'ya kadar olan banliyölerin kalan kısmının Marmaray standardına dönüştürülmesi çalışmalarını çok hızlı şekilde yürütüyoruz. Önümüzdeki yıl sonunda her iki yakadaki Gebze-Haydarpaşa, Sirkeci-Halkalı banliyö hatlarını metro standartlarına getirmiş olacağız. 2018 sonu itibarıyla insanlarımız, bu hattı kullanabiliyor olacak. Ankara'dan kalkan YHT de Haydarpaşa Garı'na gidebildiği gibi arada bazıları Marmaray'ı kullanarak Avrupa Yakası'na geçmiş olacak, dolayısıyla ulaşım kesintisiz hale gelecek. Bunun dışında da İstanbul'da Büyükşehir Belediyesi ile koordineli yürüttüğümüz birçok raylı sistem var." diye konuştu.

Gebze Halkalı banliyö hattı durakları

* Halkalı
* Mustafakemal
* Küçükçekmece
* Florya
* Yeşilköy
* Yeşilyurt
* Ataköy
* Bakırköy
* Yenimahalle
* Zeytinburnu
* Kazlıçeşme
* Yenikapı
* Sirkeci
* İstanbul Boğazı
* Üsküdar
* İbrahimağa
* Söğütlüçeşme
* Feneryolu
* Göztepe
* Erenköy
* Suadiye
* Bostancı
* Küçükyalı
* İdealtepe
* Süreyya Plajı
* Maltepe
* Cevizli
* Atalar
* Başak
* Kartal
* Yunus
* Pendik
* Kaynarca
* Tersane
* Güzelyalı
* Aydıntepe
* İçmeler
* Tuzla
* Çayırova
* Fatih
* Osmangazi
* Gebze