Gebze Halkalı Marmaray hattı 2017'de açılacak!

Gebze Halkalı Marmaray hattının 2017 yılının sonunda açılacağı netleşti.

Gebze Halkalı Marmaray hattı 2017'de açılacak!

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Gebze Halkalı banliyö hattı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Yıldırım, Gebze Halkalı Marmaray projesinin 2017 yılının sonunda açılacağının müjdesini verdi. 

Yıldırım, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Yıldırım, İstanbul Banliyö hattı da tamamlandığında  Marmaray  ile küresel ve bölgesel çevre üzerinde olumsuz etkilere neden olan hava kirletici gazların miktarında önemli azalma olacağına işaret ederek, "Sera gazlarının miktarında ilk 25 yıllık işletim dönemi boyunca, yıllık ortalama 115 bin ton düzeyinde azalma olacak" dedi.    

Marmaray'ın, Kazlıçeşme ile Ayrılıkçeşme arasında seferlerinin olduğunu anımsatan Yıldırım, şu değerlendirmede bulundu: "İstanbul Banliyö hattı yıl sonunda hizmete açılacak. Bu hat hizmete açıldığında Gebze ile Halkalı arasında yolcu taşımacılığı yapacak. Ayrıca, Konya ve  Ankara  Yüksek Hızlı Trenleri de Marmaray'ı kullanarak Avrupa'ya geçişleri sağlanmış olacak. Daha da önemlisi yine yıl sonuna kadar hizmete alacağımız Bakü-Tiflis- Kars Demir İpekyolu da Marmaray üzerinden Avrupa'ya hatta Manş Denizi'ni de geçerek Londra'ya ulaşacak. Marmaray, Pekin'den Londra'ya uzanacak Demir İpekyolu ulaştırma koridorunun da ana omurgasını oluşturuyor."