Gebze-Orhangazi-İzmir otoyolunun üçte ikisi bitti

İstanbul ile İzmir arası ulaşımı 9 saatten 3,5 saate indirecek Gebze-Orhangazi-İzmir otoyolunun üçte ikisi bitti.

Gebze-Orhangazi-İzmir otoyolunun üçte ikisi bitti

İstanbul ile İzmir arası ulaşımı 9 saatten 3.5 saate indirecek Gebze-Orhangazi-İzmir otoyolunun üçte ikisi bitti. İzmit Körfez Geçişi Osmangazi Köprüsü ve bağlantı yolları dahil 384 kilometresi otoyol, 49 kilometresi bağlantı yolu olmak üzere 433 kilometre uzunluğundaki projenin Gebze-Gemlik kesimindeki yapım çalışmaları tamamlandı. Yapım çalışmaları devam eden Gebze-Bursa kesimindeki fiziksel gerçekleşme de yüzde 91'e ulaştı. Projenin Kemalpaşa ayrımı-İzmir kesimindeki işlerin ise yüzde 90'ı bitti. Böylece projenin tamamında yüzde 66 fiziksel gerçekleşme sağlandı.

 Yılda 650 milyon dolar tasarruf bekleniyor
Yapım süreci 7 yıl olarak belirlenen İstanbul İzmir otoyolu projesinin sözleşme yürürlük tarihi ise Mart 2013. Projenin toplam yatırım tutarının 10 milyar 51 milyon 882 bin lira civarında olduğu belirtildi. Projeyle 7 bin 918 kişiye istihdam sağlanırken, yılda 650 milyon dolar tasarruf sağlanması öngörülüyor. Otoyolun tamamının mevcut devlet yoluna göre mesafeyi 95 kilometre kısaltarak ortalama 9 saatlik mevcut ulaşım süresini 3-3.5 saate indirmesi bekleniyor.

10 VİYADÜK TAMAMLANDI
Projede tünel ve viyadükler büyük önem taşıyor. Bursa’da yapılan 1250 metrelik iki tüplü Selçukgazi Tüneli’nde kazı-destekleme ve nihai beton kaplama çalışmaları tamamlandı. Tünelde elektrik, elektronik ve elektromekanik işlerine başlandı. Üstyapı çalışmaları ise sürüyor. İzmir’de inşa edilen ve 1605 metrelik iki tüplü Belkahve Tüneli’nde de kazı-destekleme, nihai beton kaplama ve üst yapı çalışmaları tamamlandı. Elektrik, elektronik ve elektromekanik işleri devam ediyor. Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu projesi, 25 viyadük çalışmasını da içeriyor. Viyadüklerin 12’si Gebze-Bursa kesiminde, 11’i Bursa-Balıkesir-Kırkağaç-Manisa kesiminde, 2’si de Kemalpaşa ayrımı-İzmir kesiminde planlandı. Gebze-Bursa arasında 9, Kemalpaşa ayrımı-İzmir arasında 1 olmak üzere 10 viyadük tamamlandı. Diğer 15 viyadükte de çalışmalar devam ediyor.