Geç teslimlerde kira hakkı talep edilebilir mi?

Rehber Hukuk Bürosu Avukatı Ahmet Çetinkaya, inşaat şirketlerinin konut projelerinden ev satın alanların, sözleşmede belirlenen süreden daha geç teslimat durumunda kira bedelini isteme hakkına sahip olduğunu hatırlattı

Geç teslimlerde kira hakkı talep edilebilir mi?

İnşaat şirketlerinin geliştirdiği konut projelerinden konut satın alan yatırımcının sözleşmede belirlenen süreden daha geç teslim durumunda hukuki hakları bulunduğunu hatırlatan Rehber Hukuk Bürosu avukatlarından Ahmet Çetinkaya, bu doğrultuda bir madde olmasa dahi söz konusu bedelin talep edilebileceğini söyledi. 

Geç teslimlerde kira hakkı
Konuyla ilgili bir açıklamada bulunan Avukat Ahmet Çetinkaya, konut satın alma sözleşmesinde geç teslim durumunda kira ödeneceğine dair bir madde bulunmasa dahi bedelin talep edileceğini belirterek:"Burada izlenecek yol firmaya karşı önce maddi zararlarınızı tazmin etmesi için noter aracılığı ile bir ihtar çekmek ve sorununuza firma tarafından bir çözüm üretilmezse tüketici mahkemelerinde dava açmaktır. Bu durumda bir avukata danışmanızda faydanız olacaktır." dedi. 

 

Geç teslimlerde kira hakkı talep edilebilir mi?

 

Tüketici aleyhine zararları gidermeye yönelik
Söz konusu davalara konu olan geç teslimin tüketici aleyhine maddi zararlar oluşturduğunu, bu zararın da kimi zaman kredi ödemelerinde kimi zaman da kira ödemelerinde kendini gösterdiğini söyleyen Çetinkaya, firmanın bu zararları tazmin etme yolunda sözleşmede herhangi bir taahütte bulunmasının şart olmadığını vurguladı.

Zorunlu haller şartı
Çetinkaya, bundan geciken her projeden kira alınabileceği anlamının çıkarılmaması gerektiğini de vurgulayarak:

"Eğer proje mücbir sebepler dediğimiz olağanüstü durumlardan dolayı gecikmişse veya bu gecikmede proje sahibinin bir hatası yoksa ve durum öngörülemez bir durum ise kanun bu sefer de satıcının haklarını koruyor. Bu durumda siz de firmaya karşı geç teslimden kaynaklanan maddi zararlarınızı ileri süremiyorsunuz." ifadelerini kullandı.