Geleceğimiz temiz enerjiye bağlı

"Gelecek Yenilenebilir Enerjide" platformu tarafından İzmir'de gerçekleştirilen etkinlikte, yenilenebilir enerjinin önemine dikkat çekildi. Toplantıda, "yenilenebilir enerji yoksa, gelecek de yok" mesajı verildi

Geleceğimiz temiz enerjiye bağlı

Paris İklim Zirvesi'nde tüm dünyayı ilgilendiren boyutuyla dünya ülkelerinin gündemine sunulan "yenilenebilir enerjinin" Türkiye özelindeki değeri "Gelecek Yenilenebilir Enerjide" platformu tarafından İzmir'de düzenlenen bir etkinlikle masaya yatırıldı. Toplantıda, son yıllarda ön plana çıkan temiz enerji yöntemi olarak rüzgar enerjisi ile ilgili olarak da dikkat çekici bilgiler paylaşıldı.

Kuzey Ormanları'nda rüzgar elektrik santralleri artıyor... Ayrıntı için tıklayın...

Rüzgar Enerjisinde, doğru zannettiğimiz yanlışlıklar
Etkinlikte yaptığı sunumda, rüzgar enerjisi hususunda doğru bilinen yanlışları masaya yatıran, Dünya Rüzgar Enerji Birliği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Tanay Sıdkı Uyar, rüzgar enerjisinde önem taşıyan gölgeye neden olduğu ses yoğunluğu gibi sorunların çözüme kauvşturulduğunu söyledi. Uyar:

"Türkiye’de rüzgar enerjisine ilişkin oluşan bu muhalif duruş da yanlış bir seyir olarak gözlemleniyor. Kamuoyunu da yanlış bir yöne sevk ediyor. Öyle ki tüm dünya rüzgar enerjisini de kapsayan yenilenebilir enerjiyi en temiz ve en ucuz enerji olarak benimsedi..." dedi.

Geleceğimiz temiz enerjiye bağlı

Prof. Dr. Cemali Dinçer: Türkiye potansiyelini değerlendirmiyor
Toplantıda bir sunum gerçekleştiren Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Cemali Dinçer, üç tarafı denizlerle çevrili, güney ve batı bölümü yılda ortalama 300 gün güneş alan Türkiye'nin potansiyeli değerlendirmede eksik kalan bir ülke konumunda olduğunu söyledi. Potansiyelin, sürdürülebilirlik açısından değerlendirilebileceğini, rüzgar enerjisinin ise oldukça temiz bir enerji kaynağı olduğunu söyleyen Dinçer:

"Üniversitelere önemli görevler düşüyor. Yaşar Üniversite’sinde 3 yıl önce kurduğumuz Enerji Sistemleri Mühendisliği bölümümüz var. Salt üniversite eğitimleriyle olmaz toplumda genel farkındalık yaratmalıyız” dedi

Geleceğin teknolojilerine yatırım gerekliliği
Toplantıda konuşan Greenpeace Rüzgar Enerjisi Bölge Koordinatörü İbrahim Çiftçide , güneş enerjisi fiyatlarının son 10 yılda yüzde 45'lik bir düşüş gösterdiğini ve yenilenebilir enerji pazar paylarının ciddi bir artış yaşadığını vurgulayarak:

"Dünya enerji piyasaları bir yöne doğru evriliyor. 2023 hedeflerimizde üretim kapasitemizi ikiye katlamak ve bununla ilgili ciddi miktarda yatırım yapmak hedefimiz var ve bu alt yapı yatırımlarını da beraberinde getirecek." ifadelerini kullandı.