Geleceğin ekonomisi ve çevreye duyarlılık

TÜGİAD Başkanı Rahmi Çuhacı, 5 Haziran Çevre Günü mesajında çevreye duyarlı ekonomik faaliyetin önemine dikkat çekti

Geleceğin ekonomisi ve çevreye duyarlılık

5 Haziran Dünya Çevre Günü vesilesiyle bir mesaj yayınlayan TÜGİAD Başkanı Rahmi Çuhacı, uygarlık, endüstriyel toplum ve teknoloji gibi faktörlerin yarattığı çevre kirliliğinin önüne geçilmesi gerektiğini söyledi. Çuhacı, Dünya Ticaret Örgütü'nün almak üzere olduğu kararlara dikkat çekerek, bunların yalnızca dünya için değil iş dünyası için de önem taşıdığını vurguladı.

Her çevreyi korumak hem de iş yapmak mümkün
Dünyanın bisiklet, otomobil ve temiz enerji gibi önemli atılımlara yöneldiğini ve bu pazarın geleceğin pazarı oludğunu belirten Çuhacı:

"Bu sektörlerde gümrükler azaltıldığında ya da kaldırıldığında Türkiye'nin bu sektörlerdeki durumu ne olacak? Anlaşma sonrası rekabetçiliği nasıl etkilenecek? Çevreye duyarlı hangi sektörlerde üretim yapmıyoruz, ya da ithalata bağımlıyız? Bu ve benzeri tüm konuların analiz edilmesi, Türkiye'nin üretiminin yeşile duyarlı sektörler özelinde ele alınması gerekmektedir. Daha da önemlisi, nasıl ki bölgesel kalkınma adına yatırım teşvik sistemi uygulanıyor ise mevcut teşvik sistemine, çevreye duyarlı sektörlere yönelik özel bir takım desteklerin verilmesi yerinde olacaktır" ifadelerini kullandı.

Çuhacı iş dünyasının yeni ekonomik düzene ve dinamiklerine uygun stratejilere uyumla adımlar atması gerektiğinin de altını çizdiği açıklamasında çevre sorumlarının yaşamsal bir öneam taşıdığını söyledi. Çuhacı:

"“Başka dünya yok. Bildiğimiz kadarıyla şu ana kadar evrende yaşama elverişli tek gezegen Dünya… Dolayısıyla iki sorun arasında bir denge kurmamız lazım. " dedi.