Geleceğin Şehirleri Antalya'da tartışıldı

Modern şehirler ve kentsel dönüşüm 13 Mayıs'ta Antalya’da masaya yatırıldı

Geleceğin Şehirleri Antalya'da tartışıldı

Modern Şehircilik ve Kentsel Dönüşüm” konusu Antalya'da masaya yatırıldı. Türkiye’de kentsel dönüşüm ve modern şehirlerin en büyük buluşması olarak adlandırılan bu zirvenin ikincisinin ev sahipliğini Antalya üstlendi. Dünya Gazetesi ile CNBC-E tarafından, Antalya Belediye Başkanlığı ve Emlak GYO’nun katkılarıyla düzenlenen zirvenin ana sponsoru ise Rönesans Gayrimenkul Yatırım oldu.

Zirvenin diğer sponsor firmaları arasında, mutfak ve banyo ekipmanları başta olmak üzere dünyanın en büyük eviye ve davlumbaz üreticisi Franke; mobilya ve kapı donanımlarının yenilikçi markası Häfele; yonga levha ve MDF sektörünün pazar lideri Yıldız Entegre yer aldı. 

Geleceğin şehirleri için dev buluşma
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı’nın himayesinde gerçekleşen “Modern Şehircilik ve Kentsel Dönüşüm Zirvesi”nin kentsel dönüşüm ve modern şehirlerin en büyük buluşması olarak adlandırılmasının nedenlerinden birisi de, kamu, yerel yönetim, özel sektör ve medya temsilcilerini bir araya getirmesi. Zirve, sürdürülebilir kalkınma ve sağlıklı bir kentsel dönüşüm için devlet-yerel yönetim-özel sektör işbirliğinin önemini ön plana çıkarmayı başardı. 

İlki 26 Şubat’ta Adana’da gerçekleştirilen ve kentsel dönüşüm süreçleri ile yatırım fırsatlarının tartışıldığı zirvede bu kez odakta “Geleceğin akıllı şehirleri” yer aldı. “Sürdürülebilir ve ekolojik şehirler nasıl yaratılır?” sorusunu ele alan panellerde, yerel yönetimler çözüm örneklerini masaya yatırırken, firmalar bu konudaki çalışmalarını ve geleceğe yönelik projelerini paylaşma imkanı yakaladı.

Zirvenin ana sponsorluğunu üstlenmekten memnuniyet duyduklarını söyleyen Rönesans Gayrimenkul Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Yanıkömeroğlu, gayrimenkul sektöründe sürdürülebilir, fark yaratan, sosyal yaşamı ve iş hayatını destekleyen projelere imza atmanın mutluluğunu yaşadıklarını aktardı.

“Bu zirveyi, geleceğin modern şehirlerinin oluşturulmasında,  ayrıca doğru kentsel dönüşüm süreçlerinin planlanmasında önemli bir adım olarak nitelendiriyoruz. Geleceğin şehirlerini oluşturmanın sadece yeni binalar yapmaktan ibaret olmadığını düşünüyor; aynı zamanda sosyal ve kültürel altyapıların da doğru planlanması gerektiğine inanıyoruz. Biz, Rönesans Gayrimenkul Yatırım olarak, konutların, ofislerin, AVM’lerin, aslında şehirdeki tüm yaşam alanlarının sürdürülebilirlik esasıyla modernleştirilmesinin gerekliliğini savunuyoruz” diyen Yanıkömeroğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Rönesans Gayrimenkul Yatırım olarak şehirlerde, insanların yaşam konforunu artıracak, mutlu ve huzurlu olmalarını sağlayacak ideal yaşam alanları oluşturmak için çalışıyoruz. Bunun için yerel yönetimlerin ve özel sektörün de bir arada ilerlemesi gerektiğini düşünüyoruz.”

Zirvenin sponsorları arasında bulunan Franke’nin Güney Doğu Avrupa, Kuzey

Afrika, Orta Doğu ve Kafkasya Bölge Direktörü Özgen Özkan ise, “Ülkelerdeki gelişmişlik düzeyinin artması, insanları yeni çözümler aramaya itiyor” dedi. Franke’nin kişiye değer veren, yeşile saygı duyan ürünlere imza attığını ve her zaman geleceğin şehirleri için ürettiğini söyleyen Özkan, “Ürünlerimizin ortak özelliğinin sürdürülebilirlik olduğunu vurgulamak isterim” dedi.

Özgün iş modelleri ile sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada fark yaratmaya devam eden Hafele Türkiye, zirvenin sponsorları arasında. Kentsel dönüşümün hız kazandığına dikkat çeken Hafele Türkiye Genel Müdürü Hilmi Uytun, “İnsan ve mekanın birleştiği noktada, estetik, tasarım, teknoloji ve yenilikçilik odaklı çözümler üretiyoruz” diye vurguladı.

Zirvenin bir diğer sponsoru ise Yıldız Entegre oldu. Doğal kaynakların akıllı kullanımına öncelik verdiklerini ve enerji tasarrufuna yönelik projeleri ile çok sayıda ödül aldıklarını söyleyen Yıldız Entegre Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Yıldız, “Geleceğin akıllı şehirlerinde enerji verimliliğini ön plana çıkaran, çevreye saygılı ürünler ön plana çıkacak” diye ekledi. 

Proje Bilgisi: N Şehir