Gelecek akıllı ev sistemlerinde

Avrupa Konutları Kale projesinin akıllı ev sistemleriyla donatılmasını sağlayan sektörün lider ismi Berker by Hager'e göre gelecekte akıllı ev sistemlerini herkes kullanacak.

Akıllı ev sistemleri alanında lider konumda olan Berker by Hager akıllı ev sistemleri , Avrupa Konutları Kale projesinde hayata geçirdiği uygulamalarıyla büyük beğeni topladı. Müşteri memnuniyetinin yoğunluğu sebebiyle Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı  Süleyman Çetinsaya bundan sonraki tüm projelerinde akıllı ev sistemlerinin olmasını istedi. Berker by Hager Türkiye Genel Müdürü Medeni Kahraman, geçmişten bugüne akıllı ev sistemlerini anlattı.
“1992’ye kadar elektrik işinde olan her firma kendince bir sistem geliştirdi. Kendi perde kontrolü, kendi aydınlatma kontrolü veya güvenlik kontrolü sistemi gibi. Fakat bu durum sahaya indiğinizde karışık bir ortam yaratıyor.  Evdeki her sistemin kontrolü başka markaya bağlı oluyor. Berker’in de öncülüğüyle 1992 yılında KNX denilen bir dernek kuruldu. Bu derneğin kurulmasıyla bütün bu firmalar bir araya gelerek ortak bir protokol geliştirdiler. Bu sayede programlar ortak oldu ve müşteri markaya bağımlı hale gelmiyor. KNX derneği otellere, rezidanslara, alışveriş merkezlerine ayrı modüller geliştirerek çok başarılı sistemler kurulmasını sağlıyor. Konutlarda ise aydınlatma, ısıtma-soğutma, panjur perde, güvenlik ve concierge modülleri mevcut. Concierge hizmetlerinde ise binada yapılan duyurulardan tutun da elektrikçi tesisatçı çağırmaya kadar kişisel işlerin çözülmesi de bulunuyor” diyen Kahraman, bu sistemlerin kurulumdan sonra müşterinin isteğine bağlı olarak markalar arası geçiş yapabildiğini de belirtti.

Gelecek, akıllı ev sistemlerinde
Hayatın akışı içinde insanlar  cep telefonlarıyla bu teknolojiler sayesinde çok rahatça işlerini halledebiliyorlar.  Her projeye farklı çözümler sunabiliyor. Örneğin nöbetçi eczanelerin gösterildiği bir sistem isteyen müşteri için bu sistem entegre edilebiliyor. Yani isteğe göre çok çeşitli ihtiyaçlar eklenip çıkarılabiliyor.  Berker by Hager Türkiye Genel Müdürü Medeni Kahraman, “Artık gelecek burada. Önümüzdeki 5 – 10 sene içinde tamamen trend buraya doğru gidecek. Artık insanların yaşam alanlarıyla ilgili ihtiyaçlarını mobil cihazlarıyla takip etmeleri kaçınılmaz bir şey.  Biz ülke olarak şu anda geçiş dönemindeyiz. Çok az bir grup bu sistemleri çok iyi kullanıyor. Bir kısım kullanmaya çalışıyor. Büyük bir çoğunluksa hiç kullanmıyor. Fakat 5-10 yıl içinde tamamen işlerimizi bu sistemlerle hallediyor olacağız” dedi. 

Firma Bilgisi: berker by hager