Gelecek akıllı şehirlerin elinde!

6. Gelişen Kentler Zirvesi'nde konuşan TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, dünyadaki gelişmeleri takip etmek gerektiğine vurgu yaparak, gelecekte akıllı şehirlerin ön plana çıkacağını belirtti

Gelecek akıllı şehirlerin elinde!

Gayrimenkul sektörü ve iş dünyasını bir araya getiren 6. GYODER Gelişen Kentler Zirvesi devam ediyor. GYODER Başkanı Aziz Torun’dan sonra konuşma yapan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, gelecekte akıllı şehirlerin ön plana çıkacağını vurguladı. Hisarcıklıoğlu, "Bizim şehirlerimizin başarısında ‘birleşme' var. Biz de şu anda burada birleşiyoruz. Belli bir dönem sonra dünya nüfusunun yüzde 60'ı şehirlerde yaşayacak. Bu nedenle akıllı şehirler ön planda olacak" dedi.

Hisarcıklıoğlu, sözlerine şöyle devam etti: "Liverpool, sanayi ve liman şehridir. Ancak teknolojik gelişmeyi takip edemeyince yoksulluğun en çok yaşandığı kent konumuna geldi. Bu nedenle dünyayı iyi takip ediyor olmak gerekli. Bugün toprak çok değerli hale geldi. Dünya nereye gidiyorsa bizim bir adım önde olmamız gerekli. Vizyoner insanlara ihtiyacımız var. Hedefte hep birlikte birleşmeliyiz." 

Mekansal strateji planları hazırlanıyor
“Mekansal strateji planı yapmak için harekete geçtik” diyen Hisarcıklıoğlu, “Bunun ne kadar başarılı olduğunu görmek için Güney Kore'ye bakmak gerekli. Tüm Türkiye'nin mekansal stratejisini hazırlamak için çalışmalar başladı" dedi.