Gelecek İstanbul Fikir Yarışması’na büyük ilgi

İnanlar İnşaat ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenen Gelecek İstanbul İçin Alternatif Öneriler yarışmasının proje teslim tarihi ertelendi

Gelecek İstanbul Fikir Yarışması’na büyük ilgi

13 Haziran 2012

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi ve İnanlar işbirliği ile Şubat 2012 tarihinde başlatılan  “Gelecek İstanbul İçin Alternatif Öneriler” yarışmasının takvimi güncellendi. Akademisyen ve öğrencilerden gelen talepler üzerine, yarışmanın proje teslim tarihi 15 Eylül 2012’ye ertelendi.
Geleceğin İstanbul’u için çizim ve hazırlık sürecindeki birçok proje grubundan gelen ek süre talebi üzerine alınan karar doğrultusunda, yarışma sonuçları da Kasım 2012 tarihinde açıklanacak.
Türkiye’deki tüm üniversitelerden akademisyenler ve öğrencilerin katılımına açık olan yarışmada; yeni kentsel ve mimari projeleri ile dinamik bir süreçte olan tarihi şehir İstanbul için akademik aklın ve yaratıcılığın desteği ile üretilecek yeni İstanbul tahayyülleri aranıyor.  
İstanbul’un çok kimlikli yapısına, tarihi, turistik, sosyal ve ekonomik değerlerine uygun, alternatif gelecek kurgularına duyduğu ihtiyacı gören İnanlar İnşaat’ın hamiliğini yaptığı Mimar Sinan İmar Kültür Eğitim Vakfı (MİKEV) ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi işbirliğinde başlattığı “İstanbul’un Geleceği İçin Alternatif Öneriler” yarışması bu tahayyülleri somutlaştırmak adına düzenleniyor.  
Gelecek İstanbul İçin Alternatif Öneriler yarışmasının akademisyenler kategorisinde birinciye 40 bin TL olmak üzere 12 bin TL değerinde 5’er adet eşdeğer ödül verilecek. Öğrenci kategorisinde ise her biri 10 bin TL olmak üzere 5 adet eşdeğer ödül verilecek.
Yarışma sonucunda teslim edilen çalışmalardan oluşacak bir sergi ile ödül alan projelerin sunumuyla birlikte uluslararası katılımcıların konuyu tartışacağı panelde ise sonuçlar kamuoyu ile paylaşılacak.