Gelir vergisinde ev sahiplerini üzecek değişiklik

Gelir Vergisi Tebliğ Taslağı’nda yapılan yeni değişikliğe göre Maliye Bakanlığı, vergilendirmede ev sahiplerinin gelirlerini istisna hesabına dahil edildi

Gelir vergisinde ev sahiplerini üzecek değişiklik

08 Şubat 2014 /
Maliye Bakanlığı gelir vergisi tebliğ taslağı’nda yapılan yeni değişikliğe göre; ev sahiplerini vergilendirilmede yöntem değişikliğine gidildi. Gelir Vergisi tebliğ taslağı’nda yeni değişikliğe göre ev sahiplerinin elde ettiği kira gelirlerine istisna uygulanıp uygulanmayacağını, mükelleflerin bir yıl içerisinde elde ettiği tüm gelirler belirleyecek. Bir yıl içinde elde edilen gelirler 2013 dönemi için 94 bin lirayı geçiyorsa, kira geliri elde edenler 3 bin 200 liralık istisnadan yararlanamayacak. Dolayısıyla diğer ev sahiplerine göre bu yıl 480 lira fazla vergi ödeyecekler.

Mükelleften ödenen verginin de vergisi alınacak
Belirlenen 94 bin liralık gelir sınırının taslağa net yerine brüt olarak yazılması, tartışmalara yol açtı. Mükellefin brüt geliri üzerinden hesaplama yapılacağı için, elde edilmeyen gelirler de hesaplamaya dahil edilmiş olacak. Bu şekliyle ödenen verginin de vergisi alınmış olacak.