Genç işçi ihmal kurbanı

İstanbul Esenyurt'taki özel bir hastane tabelasının düşen iki harfini takarken yüksek gerilim hattına yakalan ve hayatını kaybeden 17 yaşındaki işçi Eren Eroğlu davasının ilk duruşması bugün

Genç işçi ihmal kurbanı

İstanbul Esenyurt'ta özel bir hastane tabelasından düşen iki harfi takmak için çalışırken yüksek gerilim hattına yakalan ve hayatını yitiren 17 yaşındaki işçi Eren Eroğlu'nun davası bugün görülecek. Duruşmada, Bilirkişi Heyeti'nin hazırladığı rapor da göz önünde bulundurulacak.

İhmaller zinciri
Konuyla ilgili raporunu tamamlayan Bilirkişi Heyeti'ne göre, kazada çok sayıda ihmal bulunuyor. Genç işçinin kazadan yalnızca 8 gün önce işe girdiği ve hiçbir eğitim almadığının vurgulandığı raporda, harflerin takılması işemi sırasında da kendisine kişisel koruyucu bir donanım verilmediği vurgulandı.Eroğlu'nun yalıtkan nitelikli alüminyum merdivenle işe gönderildiği ve yüksek gerilim hattının hastanenin yalnızca iki buçuk metre üzerinden geçtiğini vurgulayan Bilirkişi Heyeti ayrıca, merdiveni tutmakta olan Haydar Sakcı'nın da yaralandığını kayıtlara geçirdi.

Radikal'den İsmail Saymaz'ın haberine göre, Heyet, raporunda 'TDS Tanıtım Dijital Baskı Merkezi ve Reklam Hizmetleri' şirketini kazaya sebebiyet vermek, işçiyi vasfına uygun olmayan işte çalıştırmak, iş güvenliği eğitimi ve kişisel koruyucu vererek kazanın meydana gelmesinin önüne geçmemek gibi gerekçelerle sorumlu gördü.

Belediye, TEİAŞ ve İl Sağlık Müdürlüğü de sorumlu
Bu arada Adalet Arayan İşçi Aileleri de kazadan, yüksek gerilim hattı geçen arsada inşaata izin veren Esenyurt belediyesi'nin, beş metrelik mesafeyi tapuya şerh ettirmediği için TEİAS yetkililerinin ve hastaneye ruhsat veren İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü'nün sorumlu olduğunu belirtti.