Geomass ARGE, sağlıklı saçlar için çalışıyor

Ankara’da LTS Teknoloji Grup bünyesinde faaliyet gösteren Geomass ARGE Laboratuvarı, kişiye özel ürettiği şampuanlarla sektöre yeni bir ivme kazandırdı

Geomass ARGE, sağlıklı saçlar için çalışıyor

10 Eylül 2013 / emlakwebtv
Uzun süre farklı alanlarda faaliyet gösteren ancak sağlık sektöründe var olan açığı görerek özellikle bazı hastalıklar için şampuanlar geliştiren Geomass ARGE, saçlara ve saç diplerine daha sağlıklı boyut kazandırmak için çalışıyor.

Sam: “endemik bitkileri ile dünyanın en özel bitkilerini harmanladığımız ürünler elde ettik”
Türkiye’de kimyasal şampuanların yanında tamamen bitkisel ekstreler kullanılarak formüle edilmiş şampuanların yetersizliğine işaret eden Talat Sam, şunları söyledi: “Kozmetik ve kişisel bakım ürünleri konusunda ne yazık ki gelişmiş ülkeleri çok gerilerden takip ediyoruz. Hafızamızı yoklarsak Türk milletinin önemli bölümü çok değil, 5-10 yıl öncesine kadar kaliteli şampuan ihtiyacını Avrupa’dan gelen gurbetçilerden karşılıyordu. Bu sektörde son yıllarda çeşit artsa da özellikle bitkisel ve kişiye özel şampuan konusunda halen gerilerde olduğumuzu söyleyebiliriz. Bundan hareket ederek birbirinden başarılı projelere imza atan Geomass ARGE Laboratuvarımızda ülkemizin endemik (sadece belirli bölgede yetişen) bitkileri ile dünyanın en özel bitkilerini harmanladığımız ürünler elde ettik.”

Talat Sam, ülke olarak büyük potansiyele sahip olmamıza karşın ne yazık ki araştırma geliştirme (ARGE) çalışmalarına yeteri kadar önem vermememiz nedeniyle dünyada çok sayıda sektörde istediğimiz noktaya gelemediğimizin altını çizdi.

Sam: “Söz konusu insan sağlığı ise iğneyle kuyu kazılır”
Türkiye'deki ARGE harcamasının 2010 yılında bir önceki yıla göre yüzde14.6 oranında artış kaydederek 9.3 milyar TL olarak gerçekleştiğini, ancak gelişmiş ülkelerin verileri dikkate alındığında bu rakamın çok komik seviyede olduğunu anlatan Sam, şöyle devam etti: “Dünyada ve Türkiye’de tüm sektörler için büyük önem taşıyan ARGE, sağlık sektörü için farklı bir öneme ve hassasiyete sahip. İnsan sağlığının söz konusu olduğu yerde tabiri caizse iğneyle kuyu kazılır. Bizim de Geomass ARGE Laboratuvarında tam olarak yaptığımız iş bu. Biz insan sağlığını herkesten fazla önemsiyoruz. Bu sebeple Dünya Sağlık Örgütü ile ABD’de bulunan dünyaca ünlü Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi ve diğer sağlık kurum ve kuruluşların yaptıkları araştırmalardan besleniyoruz. Ürünlerimizin güvencesi elimizdeki dünyaca ünlü sertifikalardır.”

LTS Teknoloji Grup Başkanı Talat Sam, ARGE laboratuvarı Geomass’ta büyük özveri ile çalışıldığını ifade ederek, “Kişisel bakım ürünlerinde piyasaya çok özel ürünlerle ve hızlı bir giriş yaptık. Özellikle bazı hastalıklar için üretilen şampuanlarımız sağlık sektöründe ciddi bir açığı kapatacak” dedi.