Gerçek kentsel dönüşüm doğru yalıtımla mümkün

Kentsel dönüşüm ile hem istihdam artacak hem de Türkiye’nin doğalgaz ihtiyacı % 50 azalacak

Gerçek kentsel dönüşüm doğru yalıtımla mümkün

21 Şubat 2013 / emlakwebtv
Kentsel dönüşüm kapsamında Türkiye genelinde önümüzdeki 20 yılda 14 milyon konutun elden geçirilmesi planlanıyor. Ülkemizde bulunan 19 milyon konutun yüzde 85’inde ısı yalıtımı bulunmuyor. Kentsel dönüşüm sebebiyle birçok yalıtımsız bina da yalıtıma kavuşmuş olacak ve bu yalıtım ile 15 milyar $’lik tasarrufun yanı sıra, Türkiye’nin 25 milyar $ olan doğalgaz ihtiyacının yarısı kadar bir enerji tasarrufu elde edilmiş olacak.

Isı yalıtımının, yalnız müteahhit ya da inşaatı üstlenen firmanın değil binasını yaptıran vatandaşımızın da talep etmesi gereken bir ihtiyaca dönüşmüş durumda olduğunu söyleyen EPS Üreticileri Derneği (EPSDER) Başkanı Murat Bahadır, kişi başına düşen ısı yalıtım malzemesi tüketiminin 0,3 metreküp olduğunu ve bu açıdan Türkiye'nin, Avrupa ülkeleriyle karşılaştırıldığında oldukça geride olduğu, 2013'te kentsel dönüşüm çalışmalarıyla bu farkın azalacağını umduklarını belirtti.
Birçok Avrupa ülkesinde ısı yalıtım yönetmelikleri konutlarda kışın ısıtma yazın da soğutma için harcanan enerjiyi metrekare başına 30-60 kilowatt ile sınırlandırırken, ülkemizdeki yönetmeliklerle bu sarfiyat miktarı metrekare başına 100-120 kilowatt olarak hedefleniyor. Türkiye'nin tam 13 katı kadar ısı yalıtımı malzemesi tüketen Avrupa ülkelerinin seviyesine ulaşması için yalıtımsız binaların bir an önce yalıtılması büyük önem taşıyor. Kentsel dönüşümle birlikte 2013 yılında yıkılıp yeniden yapılacak binalarla ısı yalıtım malzemesi tüketim miktarının da artacağı öngörülüyor.

Kentsel dönüşüm ile istihdam da artacak
EPSDER Başkanı Murat Bahadır, önümüzdeki 20 yıllık süreçte ısı yalıtım sektörünün yapı sektörü için bir lokomotif olacağını belirtti. 19 milyon konutun % 85’inin yalıtımsız olduğu düşünüldüğünde bu yapıların tamamına yakını bu süreç içinde gereken yalıtım kalınlıklarına ulaşmış olacak ve bu süreçte ek bir katkı olarak çok ciddi bir istihdam yaratılmış olacağını sözlerine ekledi.  

EPS Nedir?
Genleştirilmiş Polistiren Sert Köpük (EPS-Expanded Polystyren Foam), stiren monomerin polimerizasyonuyla petrolden elde edilen, köpük haldeki kapalı gözenekli tipik olarak beyaz renkli bir termoplastik malzemedir.