Gerekirse çekiliriz!

İstanbul İnşaatçılar Derneği(İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, belediyeler başta olmak üzere birçok kurumda inşaatçıların gördüğü muameleyi eleştirdi

Gerekirse çekiliriz!

16 Haziran 2014/Emlakwebtv
İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, Türkiye'de hala master planları olmayan şehirler bulunduğunu belirterek, Türkiye'de hala afet yasasının ve kentsel dönüşümün karşısında duran bir zihniyetin bulunduğunu söyledi. Durbakayım, master planların yapılması konusunda en çok inşaatçıların istekli olması gerektiğini vurgulayarak, Halen afet yasası hakkındaki en büyük korkunun ‘anayasayı ihlal mi edecek, medeni kanunda bu haktır’ düşüncesi olduğunu söyledi. Türkiye’de istihdamın yüzde 20’sini sağlayan inşaat sektörüne herkesin gözü gibi bakması gerektiğini savunan Nazmi Durbakayım, buna karşılık belediyeler başta olmak üzere birçok kurumda inşaatçıların gördüğü muameleyi eleştirdi. Durbakayım: "Bizim dernek olarak, meslektaşlar olarak belli şekilde tepkimizi göstermemiz lazım. Bu işi yapmaktan keyif duymadığımızı ve gerekirse sektörden çekileceğimizi bildirmeliyiz” şeklinde konuştu.

Durbakayım, müteahhitlik mesleğinin bir güven müessesesi olduğunu belirterek “Eğer bu müesseseye güvenilmiyorsa, bu işi yapan kişiler muteber kişiler değilse, insanların barınma hakkı ihlal ediliyor demektir. Ancak otomotivcilerin yaptığı gibi ihbar etmek suretiyle, merdiven altı imalatların önüne geçerek haksız rekabeti önlediğimiz taktirde netice alabiliriz” dedi

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) sektörün önde gelen isimlerini bir akşam yemeğinde bir araya getirdi. Levent Tenis Kulübü’nde gerçekleştirilen yemekli toplantıda, İNDER Yönetim Kurulu ile bir araya gelen sektör temsilcileri, inşaat dünyasındaki son gelişmeleri değerlendirdi, sorularını ve çözüm önerilerini paylaştı. Türkiye’de istihdamın yüzde 20’sini sağlayan inşaat sektörüne herkesin gözü gibi bakması gerektiğini savunan Nazmi Durbakayım, buna karşılık belediyeler başta olmak üzere birçok kurumda inşaatçıların gördüğü muameleyi eleştirdi. 

Toplantıda konuşan İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, inşaat sektöründe sıkıntıların dile getirilmesinin zor olduğunu belirterek “Çünkü hepimizin gocunduğu bir taraf var” diyerek konuştu. İnşaat sektörünün sıkıntılarını dile getirirken adeta ‘karnından konuştuğunu’ ifade eden Durbakayım “Biz meslek erbapları, inşaatçılar olarak işlerimizi hakkıyla yaptığımız taktirde dertlerimizi ifade edebilir, haklarımızı arayabiliriz. Hangi konuyu götürürsek götürelim, bir takım şeyleri eksik beyan ettiğimiz, istediğimiz gibi kılıfına soktuğumuz ve hakkıyla yapmadığımız gibi bir kanaat var. Bu kanaati silmek zorundayız” dedi. 

Müteahhitlik müessesesinin bir güven müessesesi olduğunu vurgulayan Durbakayım “Eğer bu müesseseye güvenilmiyorsa, bu işi yapan kişiler muteber kişiler değilse, insanların barınma hakkı ihlal ediliyor demektir. Otomotivcilerin yaptığı gibi ihbar etmek suretiyle merdiven altı imalatların önüne geçebiliriz. Haksız rekabeti önlediğimiz taktirde netice alabiliriz” diye konuştu.

Bugün inşaat sektörünün başka birçok konuda otomotiv sektörünü örnek alması gerektiğini belirten Nazmi Durbakayım şunları söyledi:

“Çünkü en organize olmuş olanlar onlar. Bir distribütörlük almak için bile bir servis ağı olması lazım, bir stoku olması lazım. Ama bugün inşaat yapacağım diyen bir müessese veya kişi bunu yapabiliyor ve bundan hoşnut kalmazsa çekip gidebiliyor. Yaptığı ürün de ortada kalıyor. Bugün Türkiye’ye girecek olan otomotiv markalarını devlet denetliyor. Hurdaya çıkacak olan otomobil markalarını Türkiye’ye sokmuyor. Ama hurda olacak inşaatların yapılmasına hala izin veriliyor. Bugün altyapısı olmayan kişilerin bu işi yapmasına izin veriliyor. Belki patron olarak yapabilirler ama ekibini kurmak, Ar-Ge çalışmasını yapmak zorunda. Parası olan herkesin Türkiye’de gelişigüzel bina yapmaya hakkı yok. Çünkü yapılan yapıların yaşaması lazım.”