Gizli reklam uygulaması ihracatı yükseltir

İstanbul Televizyon Forum ve Fuarı, Tv yapımlarında gizli reklam yaptırımları ve ürün yerleştirme sorunun tartışıldığı bir toplantıya ev sahipliği yaptı. Toplantıda ürün yerleştirmenin ihracat için büyük öneme sahip olduğu vurgulandı

Gizli reklam uygulaması ihracatı yükseltir

16 Haziran 2014/Emlakwebtv
İstanbul Televizyon Forum ve Fuarı(iTVF 2014), TV yapımlarında yer alan markaların, gizli reklam uygulaması yaptırımlarını, ürün yerleştirmeleri ve sektörün geleceğinin tartışıldığı bir toplantıya ev sahipliği yaptı. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin katılımıyla gerçekleşen oturumda, ekranlarda buzlanma ve benzeri yöntemlerle markaların kapatılmasına yönelik uygulamaların kaldırılmasıyla Türk marka ve ürünlerinin ihracatına büyük katkı sağlanacağı vurgulandı. 

Büyükekşi: Katettiğimiz yol kayda değer
Toplantıda konuşan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, TV yapımlarında marka-ürün yerleştirmenin 2000’li yıllarda başladığını, her ne kadar dünyanın gerisinde kalınsa da kat edilen yolun kayda değer olduğunu belirtti. Türk sineması ve dizi filmlerinin Türk markaları ile birlikte ihraç ürünlerinin dünyaya duyurulmasında çok etkin olacağının altını çizen Büyükekşi, “Sürdürülebilir ekonominin en önemli yolu ihracattan geçiyor. Katma değeri artıran unsurlar; Ar-Ge, tasarım, inovasyon ve marka. Katma değeri yüksek markalarımızın artması ihracata ve Türkiye’ye büyük avantaj sağlıyor. Bugün ihracatımızı 152 milyon dolara çıkardık. Mayıs ayında da ihracat rekoru kırdık. Bu noktada marka ve ürünlerimizi dünyada yarım milyara yakın insan tarafından takip edilen TV yapımlarıyla izleyiciye ulaştırmak hayli önemli. 70’in üzerinde ülkeye ihraç edilen Türk dizilerinin ihracatını özendirmek için Ekonomi Bakanlığı yeni programlar açıkladı. Türkiye’nin 2023 hedefinde 10 Türk markası yaratmak var. Bu markaların, markaların hayata geçirdiği ürünlerin tanıtımı için TİM olarak üzerimize düşen çalışmaları yapacağız” açıklamasında bulundu.

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Adem Sözüer de yayıncılık sektörü için cezaların en son düşünülmesi gerektiğini söyledi. Fikri Haklar, Bilişim ve Reklam Hukuku Uzmanı Avukat Erdem Türkekul ise haber ve çocuk programlarında ürün yerleştirme yapılmadığını, bu uygulamanın yapıldığı durumlarda ürüne aşırı vurgu yapmanın ve devamlı tekrarlamanın yasak olduğunu söyledi. Bu konuda yayıncıları mümkün mertebede rahatlık sağlayan yeni bir düzenlemeye gidildiğini belirten Türkekul, düzenleme ile ürün yerleştirmenin ne kadar sürede yapılabileceği, bu uygulamalarda radyoların durumunun paylaşıldığını dile getirdi.

Gizli reklamlarla ilgili değerlendirmelerde bulunan Doç. Dr. Emrehan İnal, Reklam Kurulu’nun açık prensibinin gizli reklamın yapılmaması olduğunu, ancak yasakların bunun önüne geçmediğini ve bu nedenle yeni bir düzenlemeye ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Mevzuatla ilgili bilgi veren RTÜK Üyesi Doç. Dr. Hamit Ersoy ise "2011 yılındaki kanun değişikliğimizle, kamuoyunun beklediği tüm düzenlemeleri yaptığımız kanaatindeyim. Düzenleme ile birlikte yayıncı kuruluşların ve reklam verenlerin önünü açan uygulamalarımız oldu” dedi.