Global firmalar Dubai'ye ilgisiz kaldı

Türkiye'den 61 firmanın katıldığı Cityscape Global 2015'e, global markaların ilgisi beklenen düzeyde olmadı.

Global firmalar Dubai'ye ilgisiz kaldı

Dubai-Cityscape Global 2015'e Türk firmalarının gösterdiği ilgi global firmalarca paylaşılmadı. Geçen yıl 31 Türk firmasının katıldığı fuara bu yıl katılım neredeyse ikiye katlanırken, global firmaların beklenen ilgiyi göstermediği açıklandı. LMG Global DWC Ceo'su Gökhan İlgar, Türk firmalarının katılımının, iki ülke arasında önemli iş bağlantılarının sağlanması adına önemli olduğunu belirterek:

"Fakat aynı ilgili global markalar göstermedi..." dedi. 

Fuar alanında sıcak satış mümkün mü?
İlgar, fuarın iş ortaklarının bir araya gelerek proje lansmanlarının yapıldığı bir organizasyon olarak değerlendirilmesi gerektiğini ve Cityscape'nin Türk firmaları için önemli fırsatlar içerdiğini belirterek:

"Şirketlerimiz için önemli bir organizasyon niteliği taşısa da sıcak satış yapılamıyor. Marka algısı yüksek firmalarla katılım göstermemiz ekonomimiz açısından büyük önem taşıyor. Fuarda daha çok sipariş, ön anlaşma ve protokoller yer alıyor. Cityscape'nin etkisi abartılmadan sıcak satış fuarlarının önemi üzerinde durulmalı..." ifadelerini kullandı. 

 

Global firmalar Dubai'ye ilgisiz kaldı

 

Körfez ülkelerine açılan kapı
2012 yılı Mayıs ayına kadar Körfez ülkelerinin konut yatırımları için İngiltere ve İspanya gibi ülkeleri tercih eden tutumunun, bu tarihten sonra Türkiye'ye kaymaya başladığını ve körfez sermayesi olarak adlandırılan yatırımcı ülkelerin Türkiye gündemini yakıdan takip etmeye başladıklarını belirten İlgar, Türkiye gündemi ve finans piyasalarının yurt dışından çok iyi analiz edildiğini söyledi. LMG Grup olarak Dünya gayrimenkul pazarının en cazip yatırım merkezlerinden biri olan Türkiye'nin tüm körfez ülkelerine açtıklarını vurgulayan İlgar:

"Türkiye kendi başına sadece bir ülke değildir 4 saatlik uçuş mesafesinde tam 56 ülkedir. Zira bu bölgede 1,5 milyar insan yaşıyor ve dünyadaki toplam gelirin 3'te birine sahipler. Türkiye olarak öyle bir ülkeyiz ki, güney sahillerimizden Kuzey ülkelerinin insanları, kuzey sahillerimizden de güneydeki ülkelerin insanları gayrimenkul satın almak istiyor. Körfez ülkelerinin de ilgisi büyük. " dedi.