Gökyüzünden Türkiye Manzaraları ANKAmall’da...

ANKAmall, bu yıl ki kuruluş yıldönümünü halkın arasında kutlamayı planlayan Türk Hava Kurumu'nun (THK) 90. yıl etkinliklerine ev sahipliği yaptı

Gökyüzünden Türkiye Manzaraları ANKAmall’da...

ANKAmall, bu yıl ki kuruluş yıldönümünü halkın arasında kutlamayı planlayan Türk Hava Kurumu'nun (THK) 90. yıl etkinliklerine ev sahipliği yaptı.

THK'nın 90. yıl etkinlikleri kapsamında ilk olarak ANKAmall'un -1'inci katında, yamaç paraşütü pilotu Orhan Özgülbaş'ın karelerinin yer aldığı "Gökyüzünden Türkiye Manzaraları" fotoğraf sergisi açıldı. Serginin açılış kurdelesini THK Başkanı Vacit Öktem keserken, ANKAmall Alışveriş Merkezi Müdürü Buğra Köse de Öktem'e eşlik etti.

Türkiye'den hava manzaraları
Türkiye'nin tarihi ve doğal güzelliklerini gözler önüne sermek, turizme katkı sağlamak amacıyla çekilen fotoğraflardan oluşan sergiye, ANKAmall ziyaretçileri yoğun ilgi gösterdi. Orhan Özgülbaş'ın, motorlu yamaç paraşütü ile saatler süren uçuşlar, uzun ve yorucu çekimlerinin ardından oluşturduğu sergide, Türkiye'nin 41 ilinden 175 kare fotoğraf yer alıyor. Sergi, bir hafta süreyle açık kalacak.

THK Başkanı Vacit Öktem, yaptığı açıklamada, geçmiş yıllardan farklı olarak kuruluş yıldönümünü gösterişli bir otel salonu yerine, halkın yoğun olarak bulunduğu bir yerde, halkla iç içe kutladıklarının vurguladı.

THK'nın havacılığa katkılarından birinin de havadan çekilen fotoğraflardan oluşan sergi olduğunu belirten Öktem, "Öğretmen pilotumuz Orhan Özgülbaş, Türkiye'nin dört bir yanını dolaşarak havadan ülkemizdeki güzellikleri tespit etti. Sergide, 41 ilin havadan görüntüleri var. Bu projeye devam edeceğiz ve sergi birçok ili dolaşacak. Proje, THK ve Kültür Bakanlığı işbirliği ile kitap haline de getirilecek" dedi.

THK'nın gençlere yönelik havacılık kursları hakkında da bilgi veren Öktem, eğitim kamplarındaki faaliyetlerin ücretsiz olduğunun altını çizdi. Öktem, "Gençlerimiz eğer havacılığa ilgi duyuyorlarsa hemen en yakın THK şubelerine başvursunlar. Biz olanaklar ölçüsünde onları havacı olarak yetiştireceğiz ve THK bundan tek bir kuruş ücret almayacak" diye konuştu.
Sergi açılışının ardından ANKAmall'un açık otopark alanında motorlu yamaç paraşütü gösterisi gerçekleştirildi . Sert rüzgarın yol açtığı elverişsiz hava koşullarına rağmen yamaç paraşütçülerinin ANKAmall açık otoparkına yaptıkları başarılı iniş, izleyenlerce alkışlarla karşılandı.

THK'nin sıcak hava balon etkinliği ise elverişsiz hava koşulları nedeniyle yapılamadı.

Proje Bilgisi: Ankamall