Gölcük'te dönüşüm başladı

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Gölcük’te 3 etaptan oluşan kentsel dönüşüm projesinin başlatılması için gerekli olan imzayı attı.

Gölcük'te dönüşüm başladı

Kocaeli Gölcük İlçesi’nde 3 etapta oluşan kentsel dönüşüm projesi için Tarihi Kazıklı Kervansaray Kültür Yapısı’nda tören düzenlendi. Törende mavi bayrakla ilgili başarılarından dolayı Kocaeli Büyükşehir ve diğer belediyelerini tebrik eden Güllüce, “Önümüzde bir İspanya kaldı. Çok kısa bir zamanda çevre mevzuatımız çevre yatırımlarımız da gerçekleştiği zaman onu da geçeceğiz dünya birincisi olacağız” dedi.

99 depreminde yıkılan Gölcük'te dönüşüm başladı
Kocaeli Gölcük İlçesi’nde 3 etapta oluşan kentsel dönüşüm projesi için Tarihi Kazıklı Kervansaray Kültür Yapısı’nda tören düzenlendi. Törene katılan AK Parti İstanbul 1. Bölge milletvekili adayı Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, 1999 depreminden en büyük zararı gören Gölcük’te kentsel dönüşümün önemine dikkat çekti. Güllüce yaptığı konuşmasında “Bu bölgeyi biliyorum. Şimdi burada kentsel dönüşüm niye gerekli? Ben kime niye anlatayım? ‘Kentsel dönüşüm gerekli mi?’ diye bir soruyu burada sormak abesle iştigaldir. Başka yerlerde bu konuyu konuşma ihtiyacı duyuyoruz. Ama bu bölgede kentsel dönüşüm gerekli” dedi.

Kentsel dönüşümü kötü göstermeye çalışanlar var
Kentsel dönüşümün vatandaşa kötü gösterilmeye çalıştığını öne süren Güllüce, “Kentsel dönüşüme karşı çıkılıyor. Bir sürü iftira, yalan, rantsal dönüşüm belediye başkanlarıyla ilgili olur olmaz bir sürü ithamlar. Vatandaşların kafasına kentsel dönüşümü olumsuzlamak için ipe sapa gelmeyen şeyler söylüyorlar. Vatandaşa diyorlar ki ‘Binanızı zorla alacaklar elinizden alıp sizi İzmit’e sürecekler’. Vatandaş da inanıyor. Bu nasıl ikna gücüdür bu nasıl uydurma kabiliyetidir. Sanki İzmit de kötü bir yer de. İyi İzmit diyorlar da Aşkale demiyorlar. Türkiye tek parti diktatörlüğünde olduğu Türkiye değil. O zaman CHP kızdığı adamı Aşkale’ye taş kırmaya gönderirmiş. İnsanlar orada taş kırarmış. Şimdi o Türkiye yok. Demokratik özgür bir Türkiye var. Biz hiç kimseyi yerinden yurdundan edip de bir yere göndermeyiz.  Bizim cebren kentsel dönüşüm yapmak gibi bir derdimiz olmaz. Anlaşarak uzlaşarak kentsel dönüşüm yaparız” şeklinde konuştu.

Güllüce, başta Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleri tebrik ettiği konuşmasında şunları söyledi. “Mavi bayrakla ilgili Kocaeli Büyükşehir Belediyesine ve diğer belediyelerimizin neler yaptığını anlatmama gerek. Tebrik ediyorum.  Teknolojinin olmadığı üretimin olmadığı yerde çevreyi korumak kolay. Her tarafınız sanayi fabrika olacak her tarafınız Türkiye’nin en yoğun sanayisi olacak. Ve çevreyi koruyorum diyeceksin. Çevre standartlarını sağlayacaksın. Yürek ister gayret ister samimiyet ister. Allah bir kere daha razı olsun belediye başkanımızdan.