Gözler kritik banka zirvesinde

Dün Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısı sonrasında BDDK, bugün 10 büyük banka yöneticileriyle bir araya gelecek

Gözler kritik banka zirvesinde

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı çağrı sonrasında, ülkenin en büyük 10 bankası, Türkiye Katılım Bankaları Birliği ve Türkiye Bankalar Birliği ile bir araya gelmeye hazırlanıyor. Toplantıya BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben'in başkanlık etmesi bekleniyor. 

Bankalardan büyümeye destek bekliyoruz
Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan Akben, toplantı kararının önceki gün alındığını, bugün gerçekleştirilecek toplantıda Cumhurbaşkanı'nın yaptığı açıklamaların da masaya yatırılacağını söyledi. İngiltere'nin çok uzun bir zamandır yanaşmadığı faiz indirimi kararını aldığını hatırlatan Akben: "Büyümeye destek belkiyoruz. Ülkenin kuruluşunun büyüme ile olduğunu düşünüyoruz. Özellikler bireysel tarafta ve konut tarafından şirketlerin desteklenmesi ve faizler konusunda aşağı yönlü bir hareketin sağlanmasının önem taşıdığını düşünüyoruz..." dedi. 

Tüketici faizlerinde taksit sayısı artar mı?
Bugün masaya yatırılacak konular arasında Halkbank Genel Müdürü Alif Fuat Taşkesenlioğlu'nun kredi kartı taksit sayısını 9'dan 12'ye belki de 14'e yükseltilmesi ve tüketici kredilerindeki 36 ay olan vade süresinin uzatılmasının ekonomideki hareketliliği artıracak bir etki sağlayacağı yönündeki açıklamalarını da değerlendiren Akben:

"Bu konu uzun süredir gündemimizde. Ve üzerinde çalışmamız gereken bir konudur..." dedi.