Gözler TCDD'nin gayrimenkullerinde

TCDD'nin ana statüsünün değişimini ön gören kanunun 4 Haziran tarihli Resmi Gazete'de yayınlanmasının ardından gözler işletmenin büyük değere sahip gayrimenkullerine çevrildi.

Gözler TCDD'nin gayrimenkullerinde

64. Hükümet programında yer alan Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları'nın ana statüsünü değiştirecek düzenleme 4 Haziran tarihli Resmi Gazete'de yayınlandı. TCDD Genel Müdürlüğü, teşkilat yapısı, ortaklık işletme ve iştirakları ile bunlar arasındaki ilişkinin tasfiye denetimi, mali ve personele ilişkin hükümlerinin yanı sıra, mal varlığına ilişkin hususların da düzenlenmesini içeren düzenlemenin ardından işletmenin büyük değer sahip gayrimenkullerinin akıbetinin ne olacağı sorusu sorulmaya başlandı. 

 

Gözler TCDD'nin gayrimenkullerinde

 

Mimarlar Odası'ndan açıklama: TCDD'nin mülkleri bağımsızlığımızn garantisi
Konuyla ilgili bir açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan, statünün değişmesinin ardından başta Haydarpaşa ve Ankara binası olmak üzere tarihi ve milli değerleri taşıyan bina ve istasyonların tehdit altına girdiğini hatırlattı. Candan, TCDD'nin inanılmaz toprak varlığı ve mal varlığı bulunduğunu, gerek istasyon binaları ve gerekse demiryolunun geçtiği her bir arazi itibarıyla önemli bir mal varlığının sahibi olduğunu belirterek:

"Savaş döneminde afet döneminde en önemli ulaşım ağıdır TCDD . Bundan vazgeçerseniz bağımsızlığından vazgeçmişsiniz demektir. Bunu şirketleştirip özelleştirirseniz, parası olan şirketlerin demiryolları olmaya başlar ki bunlar geleceğimizin bağımsızlık ve bulunduğumuz bağımlılıkla ilgili süreçlerde kötü noktalara gidecektir." ifadelerini kullandı. 

Demiryolu ulaşımını Türkiye'nin can damarlarından biri olarak tanımlayan ve demiryollarının bütün ülkelerde en önemli ulusal değer olduğunu söyleyen Candan, TCDD'yi tasfiye eden anlayışın kendisinin er ya da geç tasfiye olacağını da sözlerine ekledi.