Göztepe Parkı’nda cami nereye yapılacak?

Göztepe Parkı’na cami projesine İBB Meclisi’nden onay çıktı. Ancak, Ak Parti ve CHP sözcüleri caminin parkın dışında yapılmasında prensipte anlaştı

Göztepe Parkı’nda cami nereye yapılacak?

23 Kasım 2012 /emlakwebtv
İBB ve Kadıköy Belediyesi arasında 7 yıldır çözülemeyen cami projesi, Danıştay’ın bozma kararının ardından dün İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde görüşüldü. Göztepe Parkı’nın yakınında bulunan Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nün yaklaşık 8 bin metrekarelik arazisinin 2 bin 500 metrekarelik kısmına cami yapılmasına ilişkin teklif oylamaya sunuldu. Teklif, CHP grubunun ret oyuna karşın, AK Partili meclis üyelerinin oylarıyla kabul edildi. Ancak, Ak Parti ve CHP grubu sözcüleri, planlara işlenmesine karşın, söz konusu camiyi Göztepe Parkı dışında bir arsaya yapılmasında prensip anlaşması da yaptı.

Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk:
Yeşilin göbeğine yapılacak her inşaata karşıyız
İBB Meclisi’nin aldığı kararı değerlendiren Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, kendilerinin yine parkın bitişiğinde, basket ve futbol sahalarının bulunduğu ve hiç yeşilin olmadığı alanı önerdiklerini belirterek şunları söyledi: “İlla cami ihtiyacı varsa buraya yapın dedik. Ama orayı kiraya vermişler. Şimdi ‘Kadıköy teklif etsin camiyi oraya yapalım’ diyorlar. Biz teklif ettik. Camiye karşı değiliz. Yeşilin göbeğine yapılacak her türlü inşaata karşıyız...”

İBB Başkanı Kadir Topbaş:
Gerginlik istemiyoruz, maksat ihtiyacın görülmesi
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Göztepe Parkı’na cami yapılmasına ilişkin önceki gün yeniden İBB Meclisi’nden geçen kararı gerekirse değiştirebileceklerini söyledi. 2005 yılında bir STK’nın Göztepe Parkı’na cami yapılması talebi üzerine, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nden çıkan, kendi imzasının bulunmadığı plan değişikliğinin 7 yıldır yaşanan süreçten sonra önce iptal edilip, son olarak Danıştay’ın “Bölgede camiye ihtiyaç” var görüşü sonucu yeniden gündeme geldiğini kaydeden Topbaş; “Gerginlik istemiyoruz maksat oranın ihtiyacının görülmesi” dedi. Kadıköy Belediyesi’nin yapımı planlanan caminin, İBB’nin belirledikleri alan yerine yine Göztepe Parkı’nın içindeki başka bir alanda yapılması talebini değerlendireceklerini söyleyen Başkan Topbaş, konuyu Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk’le de görüştüklerini ifade etti.